YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
29 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Adnan Menderes’e Çanakkale’den Son Selam

Başbakan Adnan Menderes Türkiye’de iktidar açısından işlerin iyi gitmediğini gören arkadaşlarının telkinlerine karşın, halkla temas ederek sorunların çözüleceğine inanmaktaydı. Bu amaçlar 1960 yılı Mayıs ayında parti grup toplantısı yaptıktan sonra yaşanan olumsuz havayı dağıtacağına inanarak on altı gün sürecek olan bir yurt gezisi planladı ve bunu hayata geçirmek üzere ilk olarak İzmir’i seçti. Başbakan Adnan Menderes, deniz yoluyla İzmir’e gitmeyi tercih etti. Ordu vapuruyla İstanbul’dan İzmir’e seyahate Cumartesi günü başlayan Başbakan Adnan Menderes, Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece yarısı saat 02.00’de Çanakkale Limanı’ndan geçerken Çanakkale halkı Başbakanı görebilmek için toplanmıştı. Binlerce Çanakkaleli Başbakanın vapuru limana yaklaştığında vapur ve motorlarla ellerinde meşaleler ve çiçek buketleri olduğu halde yağmur altında ve gecenin yarısında onu karşıladılar. Ordu Vapurunun çevresi adeta motorlarla çevrildi. Başbakan Adnan Menderes vapurdan bu sevgi seline kayıtsız kalmadı. Çanakkalelilere el sallayarak şahsına gösterdikleri sevgiye cevap verdi. Çanakkalelileri taşıyan vapur ve motorlar Başbakanın vapuruna Kepez önlerine kadar eşlik ettiler ve oradan uğurladılar.

Başbakan Adnan Menderes, Çanakkalelilerin şahsına gösterdikleri yoğun sevgi gösterisine bir teşekkür telgrafı ile karşılık verdi. Başbakan Adnan Menderes’in Çanakkalelilerin ruhunda Çanakkale Valisi’ne gönderdiği telgraf şöyleydi:

Sabahın ikisinde gecenin geç vaktinde güzel Çanakkale’den geçerken meşaleler yakıp motorlar ve gemilerle kadın, erkek binlerce aziz ve muhterem vatandaşlarım vapurumuz durmayıp yoluna devam ederken bizleri karşılayıp uğurlamaları bizi ebediyen müteşekkir, minnettar edecek görülmemiş sevgi tezahürat havası arz etmekteydi. Bu lütfü gösteren en gencinden en yaşlısına kadar bütün vatandaşlarımıza ve kardeşlerimize en candan şükran ve bağlılık hislerimin tebliğini rica ederim. Bu geceyi ve Çanakkale’nin kalpleri şiddetle dolduracak mahiyetteki bu kadirşinaslık, coşkunluğunu hiç unutmayacağım. Çanakkale’ye hürmetler, iyilikler ve daima muvaffakiyetler. Adnan Menderes”

15 Mayıs Pazar günü o güne kadar görülmemiş bir kalabalık tarafından büyük bir tezahüratla karşılandı. Yüz binlerce Egeli Başbakan Adnan Menderes’i vapurlar, motorlar, takalar ve kayıklarla İzmir Körfezi’nin girişinde karşıladı. Çanakkaleliler ise çok sevdikleri ve Çanakkale’ye fahri hemşehrisi seçtikleri Başbakan Adnan Menderes’i son kez gördüler.

1447 kez okundu
site ekle