YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Bayramiç

Bayramiç ve yöresinin geçmiş çağlarda Troia Krallığının sınırları içerisinde olduğu bilinmektedir. İlçe merkezinin bu dönemlere ilişkin bilgiler, bugün ilçe sınırları içerisinde kalan bazı eski yerleşim merkezlerinden elde edilmektedir. Bunların en önemlileri arasında Troas bölgesinde, bugünkü Kurşuntepe yakınlarında ve Skamandros (Eski menderes çayı) Vadisindeki eski bir Aiolya yerleşim yeri olan Skepsis (Evciler) ve Akpınar ; Çaldağ köyünde bulunan Kiemalılar ‘ın kurduğu bir koloni olan Kebren (Akpınar) bulunmaktadır. Pers egemenliğine ve daha sonra da Sparta istilasına uğrayan kent, halkının Alexandreia- Troas’a göç etmesiyle boşalmıştır. 1356 yılında Osmanlılar, bugün Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan, restorasyonu yaptırılan ve halk arasında “Hadımoğullları Konağı” olarak bilinen binayı yaptırmışlardır. Akpınar Çaldağ köyünde, adını Priamos’un oğlu Kebrionos’tan aldığı söylenen, M.Ö. 5. yüzyılda büyük ün kazanan ancak M.Ö. 3. yüzyılda tamamen boşalan Kebren antik şehri ile Kurşunlu köyündeki, yazılı kaynaklara göre etrafı yüksek surlarla çevrili bir kale ve Athena Tapınağı’nın olduğu bildirilen Skepsis kentinin kalıntıları, ilçedeki antik yerleşme merkezleridir. Ancak yörede yeterli bir araştırma yapılmadığı için önemli bir antik yerleşim bölgesi olan Bayramiç ve civarı hakkında başka bir bilgi bulunmamaktadır. Osmanlı dönemi yapıları arısında Tepe Camii, Taşköprü camii, Hadımoğulları Konağı ve Taşköprü sayılabilir. İlçede ayrıca mesire yerleri arasında Kazdağları ilk sırada yer alırken, Külcüler kaplıcası, dikkat çekmektedir.

Osmanlıların Rumeli'ye geçişleri esnasında Ahi Hızır Emir Bey komutasındaki kuvvetler bugünkü Bayramiç yöresinde yerleşmişlerdir. Dini günlerde ve bayramlarda yöre halkının da katıldığı şenliklerin yapıldığı bu yöreye "Bayram içi" yada "Bayram için" denilmeye başlanılmış ve bugünkü Bayramiç adı doğmuştur. 1691 yılında Konya'nın Hadim ilçesinden buraya yerleşmeye gelen Mustafa ve Ahmet isimli iki kardeş, buranın sancaktarlığını yapmışlar ve bugün Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış ve restorasyonu yaptırılan ve halk arasında "Hadım oğulları Konağı" olarak tanınan binayı yaptırmışlardır.

İlçe'de, Türklerin Rumeli'ye geçişleri esnasında Bayramiç yöresine yerleşen birlik ve kol ağalarının Bayram Namazını kılmak için ilk toplandıkları eski bir kiliseden çevrilme Tepe Camii, kitabesinden 1210 yıllarında yapıldığı anlaşılan Taşköprü ve Hadımzade Osman Bey tarafından yaptırılan Taşköprü Camii bulunmaktadır. Mitoloji'de büyük bir yer işgal eden Kaz dağı (İda Dağı)'nın bulunduğu bu şirin ilçemiz sınırları içerisinde, ilçe merkezinin 18 km. doğusunda Külcüler ılıcası bulunmaktadır.

(BAYRAMİÇ İLE İLGİLİ GENİŞ FOTOĞRAF ARŞİVİ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ)

https://www.canakkaletravel.com/galeri/bayramic