YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“1. Troas Sempozyumu” Başladı

Çanakkale'deki arkeolojik kazılar ve yüzey araştırmalarının ele alınması amacıyla ilk kez düzenlenen “1. Troas Sempozyumu” başladı.

24 Ekim 2019 tarihinde eklendi

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü, Troya Müzesi Müdürlüğü ile İÇDAŞ A.Ş. tarafından düzenlenen sempozyumun açılışı Troya Müzesi'nde yapıldı.

Törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, "Nüfusumuzla, coğrafi büyüklüğümüzle kıyaslanamayacak bir tarihsel, mitolojik ve turistik öneme sahip bir ilimiz var. Bir destanlar şehir Çanakkale, tam 5 bin yıllık tarihe şahitlik ediyor. Mitolojik Troya Destanı'ndan, yakın geçmişimizin şanlı Çanakkale Destanı'na kadar yaşanan olaylara ev sahipliği yapan bir şehir. Yerli ve evrensel değerlerim toplamı burada. Bu sempozyumun gelişmesi, büyümesi ve gerçekleşmesinde en büyük katkıları sunan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya, Çanakkale İl Özel İdaresi’ne, Sponsor kuruluşumuz olan İÇDAŞ’a, kazı çalışmalarında emeği geçen herbir kazı başkanlarımıza ve ekiplerine ve her şeyden önce 18 Mart 2018 tarihinde Troya Müze’mizin yapımını ve açılış törenini gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, ayrıca Çanakkale Milletvekillerimiz Sayın Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“TROYA MÜZESİ BİR HAFIZA MEKANIDIR”

Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hocalarımız bir yıl boyunca yaşadığımız bu toprakları karış karış gezdiler, santim santim kazdılar ve o verileri bu müzeye aktarıyorlar. Anadolu adına az söylenmiş ne varsa, eksik söylenmiş ne varsa, söylenecek daha ne varsa bu bina, bu kurum bunları söylemek üzere buradadır.”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat da açılışta yaptığı konuşmada şu ifadelere kullandı: “Çanakkale’de başarı, azim, inanç, bu iman olmasaydı milli mücadele başarılı olmazdı. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birçok paşa bu ruha inandılar. Millet bu ruha inandı. Çanakkale’de destan yazılmasaydı moraller çökmüş, bitmiş olacaktı. Ama Çanakkale ruhu milli mücadeleyi başlattı. O dönemde İngiliz mandasını kabul eder gibi tartışmaların başladığı dönemlerdi. Ama Çanakkale bize ruh verdi. Milli mücadeleyi başlattı. Türk milleti, ‘Çanakkale geçilmez’ dedirtti. Anadolu’dan Türk milletini topyekûn yok etmeye çalışan sözüm ona emperyalist devletler oyunları bozuldu.”

Konuşmaların ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Troas bölgesi kazılarına 40 yıldan fazla süredir katkı veren Prof. Dr. Coşkun Özgünel'e, plaketini takdim etti.

Prof. Dr. Özgünel, Apollon Smintheion Tapınağı'ndaki kazı çalışmalarını anlatmasıyla devam eden program; Prof. Dr. Nurettin Arslan’ın Assos kazıları çalışmalarını, Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın Troya kazılarını, Prof Dr. Vedat Keleş’in Parion kazıları çalışmalarını ve Arkeolog Özgür Çavga ve Zülküf Karakuş’un Güreci Üstünlü Mevkii Mozaik Kurtarma Kazıları anlatmasıyla sona erdi.

24-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan sempozyumda tarihi ören yerleri ve kazı alanlarındaki çalışmalarla ilgili kazı başkanları Prof. Dr. Erhan Öztepe, Doç. Dr. Göksel Sazcı, Prof. Dr. Zeynep Koçel Erdem, Prof. Dr. Halime Hüryılmaz, Prof. Dr. İsmail Özer, Doç. Dr. Reyhan Körpe ve Prof Dr. Ayşe Çaylak Türker’ın  sunumlarına yer verilecek.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.107 kez okundu