YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

146 Yıllık Tarihi Binada Restorasyon Devam Ediyor

Çanakkale’de 1870 yılında inşa edilen ve ilerleyen yıllarda Çanakkale Gümrük Müdürlüğü'ne tahsis edilen sahil kesimindeki 146 yıllık tarihi binanın restorasyonu ile ilgili çalışmalar bütün hızıyla sürüyor.

19 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

475 metrekarelik alan üzerinde bulunan 146 yıllık tarihi Gümrük Müdürlüğü binasının geniş kapsamlı restorasyonu ve binanın güçlendirilmesi ile ilgili çalışmaların Nisan  ayında başladığını belirten yetkililer, “Bu çalışmalar Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yaptırılıyor. Çanakkale Gümrük Hizmet Binası Restorasyon ve Güçlendirme Yapımı” işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19. maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edildi. Restorasyonun tamamlanma süresi de yer tesliminden itibaren 350 gün olarak belirlendi” dediler.

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ RESTORASYON SONA ERENE KADAR KEPEZ LİMANINA TAŞINDI

Öte yandan 146 yıl önce yapılan ve yapıldığı yıllarda olduğu gibi günümüzün de en önemli binalardan birisi olan Çanakkale Gümrük Müdürlüğü binasında restorasyon çalışmalarına başlanması ile birlikte burada görev yapan yaklaşık 60 kişi de geçici olarak Kepez’deki liman içinde hizmet vermeye başladı. Restorasyonun tamamlanmasına kadar burada hizmet verecek olan ekip çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor.

RESTORASYON YAKLAŞIK 3 MİLYON TL’YE MALOLACAK

Bu arada bu zamana kadar yapılan en kapsamlı bir restorasyon ile güçlendirme çalışmasının yapılacağı Gümrük Müdürlüğü binasındaki bu çalışmaların yaklaşık 3 milyon TL’ye malolması planlanıyor. Şartnamede 350 günde tamamlanmasının planlandığı restorasyonun daha uzun sürebileceği de iddia ediliyor. Tarihi binanın iç kısmında devam eden çalışmalarda güçlendirme çalışmalarına ağırlık verildiği ifade edilirken, pencere ve kapılar da sökülerek tarihi yapıya uygun hale getiriliyor.

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI RESTORASYON SONUNDA NE AMAÇLA KULLANILACAK?

Öte yandan restorasyon çalışmalarına başlanan Gümrük Müdürlüğü binasının Çanakkale’nin en güzel yerinde olması başka kurumları da harekete geçirdi. Restorasyon çalışmalarının ardından Gümrük Müdürlüğü’nün tekrar burada hizmet verme ihtimalinin az olduğu ifade edilirken, vatandaşlar bu yerin müze haline getirilmesini istiyor.

(HABER/FOTOĞRAF: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.864 kez okundu