YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

1915 Çanakkale Köprüsü’nde Tarihi Gün

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılan sporcular bir ilke imza atarak 18 Mart 2022 tarihinde hizmete giren 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçtiler.

15 Nisan 2022 tarihinde eklendi

“Tarihe ve Doğaya Saygı” temasıyla gerçekleştirilen ve 14 ülkeden 25 takım olmak üzere toplam 156 sporcunun mücadele ettiği 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 6. etabı olan Edremit- Eceabat etabı nefes kesti.

Akçay Sarıkız Heykeli önünden Balıkesir Vali Yardımcısı İrfan Demiröz ile Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş’ın verdiği start ile pedala basan sporcular, Çanakkale il sınırına doğru yollarına devam ettiler. Ayvacık, Ezine ve Geyikli yönüne devam eden sporcular ardından Küçükmenderes Çayı’ndan geçtikten sonra Erenköy ve Çanakkale’ye ulaştılar. Buradan 18 Mart 2022 tarihinde törenle hizmete giren 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçen bisikletçiler, Gelibolu Tersanesi, Akbaş Şehitliği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Şehitliği’ istikametinden 57. Piyade Alayı Şehitliği’nde yarışı tamamladılar.

Yapılan yarış sonunda Edremit-Eceabat etabını 4.54:00 derecesiyle Lotto Soudal takımından Avustralyalı sporcu Caleb Ewan kazanırken; ikinciliği Bora-Hansgrohe takımından Danny Van Poppel, üçüncülüğü ise Alpecin-Fenix takımından Jasper Philipsen elde etti. Etabın ardından, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mücahit Kuçükyılmaz, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir dereceye giren sporculara ödüllerini verdi.

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Edremit-Eceabat etabında genel klasman birinciliği ise değişmedi. Turda 4. etapta genel klasman liderliğini gösteren turkuaz mayoyu üzerine giyen Arjantinli sporcu Eduardo Sepulveda 6. turda da zirvedeki yerini korudu. Kırmızı mayonun sahibi ABD’li sporcu Noah Granigan olurken; yeşil mayo ise Belçikalı Jasper Philipsen’de kaldı. Türkiye güzelliklerini gösteren beyaz mayonun sahibi ise Sakarya BB’den Batuhan Özgür oldu.

YARIŞ GELİBOLU-TEKİRDAĞ ETABI İLE DEVAM EDECEK

Öte yandan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda 16 Nisan 2022 Cumartesi günü Gelibolu-Tekirdağ etabı koşulacak. 135,3 kilometrelik etap Gelibolu Fener Parkı’ndan başlayacak ve Tekirdağ Cumhuriyet Meydanı Kavşağı’nda sona erecek.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

10.164 kez okundu