YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“1915 Çanakkale Muharebeleri Osmanlı Üniformaları” Sergisi Açıldı

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde “1915 Çanakkale Muharebeleri Osmanlı Üniformaları” sergisi açılışı gerçekleştirildi.

03 Kasım 2021 tarihinde eklendi

“1915 Çanakkale Muharebeleri Osmanlı Üniformaları” sergisi açılış programına Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, gaziler ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan “1915 Çanakkale Muharebeleri Osmanlı Üniformaları” sergisi açılış programında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından bir konuşma gerçekleştirildi.

Alan Başkanı İsmail Kaşdemir açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:“ Tarihi Alan Başkanlığı olarak bütün o destanı yazan komutanlarımızı, erlerimizi, Mehmetçiğimizi hep hatırlamak ve onların hatıralarını diri tutmak istiyoruz. Çünkü onlar burada ya şehit ya gazi olmak için geldiler. Canlarını ortaya koydular. Bu toprakların vatan yapılmasında, bu bayrağın semalarda dalgalanmasında ve ezanımızın sema yükselmesinde üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yaptılar. Bizler de onların torunları olarak Tarihi Alan Başkanlığı olarak da onların hatıralarını ve bilinirliklerini gelecek Türk evlatlarına aktaracağız.”

Yapılan konuşmanın ardından Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve katılımcılar tarafından kurdele kesimi gerçekleştirilerek “1915 Çanakkale Muharebeleri Osmanlı Üniformaları” sergisi açıldı.

Açılışın ardından sergiyi gezen Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve beraberindeki heyet sergilenen eşyalar hakkında bilgi aldılar.

Vali İlhami Aktaş, serginin hayırlı olması temennisinde bulunarak emeği geçenlere teşekkür etti.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

5.940 kez okundu