YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

197 Yıllık Tarihi Bigalı Kalesi’nin Restorasyonu Sürüyor

Çanakkale Savaşları sırasında “3. Kolordu Silah Tamirhanesi” olarak kullanılan 197 yıllık tarihi Bigalı Kalesi’nin restorasyon çalışmaları bütün hızıyla sürüyor.

17 Ekim 2017 tarihinde eklendi

Restorasyon çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Savaşları Tarihi Gelibolu Alan Başkanı İsmail Kaşdemir,  Alan Başkanlığı teknik kontrollüğü ve yürütücülüğünde gerçekleştirilen tarihi kalenin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “1807 yılında Sultan 3. Selim döneminde yapımına başlanan ancak Sultan 2. Mahmut döneminde ve 1820 yılında tamamlanan, 102 yıl önce Çanakkale Savaşları sırasında “3. Kolordu Silah Tamirhanesi” olarak kullanılan 197 yıllık tarihi Bigalı Kalesi’nin restorasyonu bütün hızıyla sürüyor. Bigalı Köyü sınırlarında, deniz kenarında bulunan dikdörtgen planlı Bigalı Kalesi’nde, harap halde bir mescit, bir çeşme, bir büyük cephanelik, iki küçük cephanelik ve temel izleri görülen kışla binası bulunuyor. Alan Başkanlığımız tarafından 17 milyon 900 bin liraya ihale edilen Bigalı Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenlemesi ve Teşhir Tanzim Uygulama İşinin 500 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor. Proje kapsamında bugüne kadar kale içerisinde genel temizlik çalışmaları, seğirdim yolları ile yapı kalıntıları ve duvarların önlerinde yer alan toprak dolgu temizlikleri gerçekleştirildi. Böylelikle temizlik sonrası zemin döşemelerine ulaşıldı. Kalenin duvar temel ilişkisinin tespit edilmesi amacıyla yapılan kazılarda özgün drenaj hattına da rastlandı. Kalenin denize bakan güney cephesinde, blok taşlar arasında yoğun odunsu bitki oluşumu tespit edildiğinden, mevcut taşların taramaları yapılarak belgelendi. Ardından tek tek numaralandırılarak söküldü. Yapılan çalışmanın ardından orijinal taşlar tekrar yerlerine yerleştirilmeye başlandı. Yine yapılan analizlerde ortaya çıkarılan taş yapısına uygun yeni taşlarla da yapı tamamlanacak. Bigalı Kalesi aynı zamanda Çanakkale Savaşı sırasında silah tamirhanesi olarak cephe gerisinde çok büyük bir işlev görmüş kalemiz. Savaş öncesinden gelen bir tarihi alan olma özelliği de savaşla beraber daha kıymetli hale gelmiş. Çanakkale Destanının yazıldığı yerleri ayağa kaldırmak ve gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bigalı Kalesi de içerisindeki camiyle beraber restore edilerek ziyarete açılacak. Çanakkale, Türkiye'de en fazla kaleyi içerisinde barındıran bir şehir. Dolayısı ile bu kalemizin de restorasyonunu çok önemsiyoruz. 1,5 yıl sürecek çalışmalar sonunda kale eski haline kavuşacak” dedi.

ÇALIŞMALARI UZMAN EKİP YAPIYOR

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı teknik kontrollüğü ve yürütücülüğünde devam eden  “Bigalı Kalesi Restorasyon, Teşhir-Tanzim ve Çevre Düzenlemesi İşi”nin restorasyon çalışmalarında Mimar Sinan Üniversitesinden Prof. Dr. Oğuz Ceylan ve Yrd. Doç. Dr. Zeynep Aycibin, İstanbul Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Turgay Coşgun, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Yusuf Acıoğlu’ndan oluşan bilimsel danışma kurulu kararları ile sürdürüldüğünü de belirten İsmail Kaşdemir, "Restorasyon uygulamalarını yürüten yüklenici firma restorasyon uygulamaları konusunda tecrübeli olup, firmanın restorasyon uzmanı mimar, mühendis, arkeolog, sanat tarihçi, restoratörlerden oluşan teknik kadrosu işin başında bulunmaktadır. Restorasyon uygulama sürecinde üç boyutlu tarama verileri kullanılarak güncel rölövelerin hazırlanması, revize restorasyon projelerinin hazırlanması da eş zamanlı olarak devam ediyor. Kale ve çevresinin yeniden kullanım ve teşhir tanzim projelerinin de hazırlığı sürüyor. Deniz cephesinde İTÜ Hidrolik Anabilim Dalı tarafından deniz cephesinde kalenin korunması için kıyı koruma proje hazırlığı devam ediyor" dedi.

Bigalı Kalesi’ndeki restorasyon çalışmalarının UNESCO’nun gözetiminde yapıldığını da belirten Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Bu çalışmalar UNESCO’nun kriterlerine uygun olarak yapılıyor. Biz burayı UNESCO’nun kültür miras listesine kaydedip oraya dahil etmek istiyoruz. Buradaki çalışmalarımızda bu sebeple UNESCO’nun denetiminde ve kontrolünde oluyor” şeklinde konuştu.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.978 kez okundu