YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

2000 Rehber Adayı Çanakkale’de Buluşacak

Türkiye genelindeki 2000 kişilik rehber adayı Eylül ve Ekim ayları boyunca Çanakkale’de üç günlük eğitim yapacak.

17 Eylül 2021 tarihinde eklendi

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Meslek Yönetmeliği gereğince üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri ile mezunlarına ve bölge ekletmek isteyen bölgesel rehberlere yönelik olarak, Bakanlık tarafından belirlenen gezilecek yerlerden acentelerce oluşturulacak gezi programı kapsamında Ağustos ve Eylül aylarında Marmara, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni içeren her bir bölge için en az 6 (altı), en fazla 7 (yedi) tam gün olmak üzere uygulama eğitim gezisi düzenleniyor.

Rehber adaylarının eğitimleri kapsamında Eylül- Ekim ayları boyunca yaklaşık 2 bin katılımcının yer aldığı eğitim gezilerinde Çanakkale bölgesinde 3 gün boyunca Türkiye'nin en iyi rehberlerinin refakatinin yanı sıra Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük ve Troya Kazı heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan da eğitimler sırasında rehber ve rehber adayları ile bir araya gelerek programa destek veriyorlar.

40 ve 80’er kişilik kafileler halinde Çanakkale’ye gelen rehber adayları üç gün kaldıkları Çanakkale’de otellerde konaklayıp tarihi alanlarda çalışma gerçekleştiriyorlar. Mevzuat gereği her bölge sonunda sınava tabii olan yapılan sınavda katılımcılar başarılı olduktan sonra yabancı dil başarı belgesi ve mezuniyet belgesi ile ruhsatname almak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuruda bulunabiliyorlar.

Türkiye Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olan Çanakkale Rehberler Odası eski başkanı Adem Biçer, ilgili eğitim programlarının Çanakkale bölgesi kısmında alan ziyaretlerine bizzat katılım göstererek bölge ve bölgenin turizmi hakkında bilgiler vererek Marmara Bölgesi sınavlarını ve Ege bölgesi açılış toplantılarını gerçekleştiriyor.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

8.964 kez okundu