YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

500 Kişi Çanakkale Boğazı'nı Yüzerek Geçmeye Çalıştı

Çanakkale'de Rotary Kulübü tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “30. Çanakkale Boğazını Yüzerek Geçme Yarışması”nda 455’i yurt içi 45’i de yurt dışından olmak üzere toplam 500 sporcu boğazı yüzerek geçmek için mücadele etti.

30 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

Türkiye dışında Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerden de yarışmacıların katıldığı yarış öncesi, sporcular sabah erken saatlerde Çimenlik Kalesi girişindeki finiş noktasında toplandı. Ardından sporcular arabalı vapurla yarış startının verileceği Eceabat’a götürüldü. 500 amatör ve profesyonel yüzücünün katıldığı etkinlikte Eceabat'ta Maydos sahilinden saat 09:55’te startın verilmesi ile yüzücüler zorlu maratonda ter dökmeye başladı. Rüzgar ve akıntıların etkisi ile zaman zaman kulaç atmakta zorluk çeken yüzücülere güvenlik açısından 60’a yakın tekne refakat ederken, Çanakkale Boğazı da güvenlik açısından 3 saat trafiğe kapatıldı.

Etkinlikte 3,5 millik mesafeyi 1,5 saatte yüzmeyi deneyen yüzücülerden İstanbul Fenerbahçe Kulübünden Erge Can Gezmiş 43 dakika 9 saniye ile birinci oldu. Yarışmaya katılan 45 yabancı sporcunun tamamı başarı ile Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmeyi başardı. Etkinlikte ayrıca engelli sporcularda yer aldı ve engellilerin büyük çoğunluğu 3,5 millik yarışı başarı ile tamamladı.

Yarışma sonunda ilk 5 yarışmacı şu şekilde bellli oldu:

1- Erge Can Gezmiş (43 dakika 9 saniye)

2- Ümit Kemal Cengiz (45 dakika 56 saniye)

3- Buse Aygün ( 46 dakika 14 saniye)

4- Deniz Emre Gürliyen (46 dakika 54 saniye)

5- Celal Altunbaş (47 dakika 24 saniye)

Yarışma sonunda ise çeşitli kategorilerde dereceye girenlere törenle ödülleri verildi.

 (HABER / GÖRÜNTÜ: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

 (Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO ÇANAKKALE'DE 500 KİŞİ BOĞAZI YÜZEREK GEÇMEYE ÇALIŞTI (1) ÇANAKKALE'DE 500 KİŞİ BOĞAZI YÜZEREK GEÇMEYE ÇALIŞTI (2)
3.364 kez okundu