YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

“54. Uluslararası Troia Festivali”nin Programı Belli Oldu

Bu yıl 9-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve bütçesi1 Milyon 150 Bin TL olan “54. Uluslararası Troia Festivali”nin programı belli oldu.

24 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

54. Uluslararası Troia Festivali programı ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle gerçekleştirilmeyen festivalin bu yıl 9-13 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını ifade ederek, “Çanakkale Barışın ve özgürlüklerin kenti olarak biliniyor. Yerli yabancı herkesin dilinde bu söylem yer alıyor. Buradan çıkarak bu yıl ki festivalin temasını “Ey Özgürlük” olarak belirledik. Bir kentin sosyal yaşamı konusunda sanatsal ve kültürel faaliyetlerin çok büyük etkisi var. Bir kentte barış, özgürlük gibi kavramların yaygınlaşmasını istiyorsak evrensel değerlerden de faydalanmak, sokaklarımızda yaşatmanın yanı sıra halkımızla da paylaşmamız gerekiyor. Kimseyi ötekileştirmezsek; bizim gibi düşünmeyeni, konuşmayanı dışlamazsak o zaman barış da olur özgürlük de olur. Yaşamlarımıza bir anlam katarız. O zaman düşünce ve ifade özgürlüklerini de savunmamız gerekiyor. Dolayısıyla ben burada ifade özgürlüğü noktasında özgürlük çağrımızı bir kez daha yeniliyorum. Bu yılki festivalimizin teması da o yüzden ‘Ey Özgürlük’ olarak belirledik” şeklinde konuştu.

YASMİN LEVY VE DÜNYACA ÜNLÜ MOSKOVA DEVLET BALESİ ÇANAKKALE’YE GELİYOR

Festival için bu yıl alanında birbirinden değerli ve uzman işlere imza atmış dünyaca ünlü müzisyenlerin, dans gruplarının ve sanatçıların katılacağını açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale’de bu tür önemli isimlerin Çanakkalelilerle buluşturmaya devam edeceklerini belirtti. Başkan Ülgür Gökhan; “Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılki festivalde de kentin belirli noktalarını kullanmaya devam edeceğiz. Çimenlik Kalesi, Özgürlük Parkı, Anfi Tiyatro’yu ve Kordon’umuz gibi alanlardan faydalanacağız. 9 Ağustos tarihi itibariyle festival etkinliklerimiz başlayacak. 9Ağustos tarihinde festivalin ilk akşamında Çimenlik Kalesi’nde dünyaca ünlü sanatçı Yasmin Levy Çanakkaleli hemşerilerimiz ile bir araya gelecek. Seferad kültüründen gelen sanatçı Yasmin Levy, türkülerimizi, en güzel şarkıları Çanakkaleli hemşerilerimiz için seslendirecek. Çimenlik Kalesinde düzenlenecek etkinlikler kısaca şöyle; 10 Ağustos tarihinde Flameco’nun Prensleri olarak anılan Los Vivancos isimli dans grubu “Born to Dance” gösterisi sergileyecek. 11 Ağustos tarihinde Dünyaca ünlü perküsyon ustası sanatçımız Burhan Öçal ve Trakya All Stars sahne alacak. 12 Ağustos akşamı ise Moskova Devlet Balesi “Kuğu Gölü Balesi” isimli gösteriyi icra edecekler. 3 Ağustos akşamı ise Livaneli Korosu ve Orkestrası konser verecekler. Altın Yıllar Yaşam merkezimizde oluşturulan korodan bazı büyüklerimizde Livaneli Korosuna eşlik edecekler” dedi.

YAŞAR VE AYDİLGE ÖZGÜRLÜK PARKINDA SEVENLERİYLE BULUŞACAK

Troia Festivali kapsamında Özgürlük Parkı’nda düzenlenecek etkinliklerde sahne alacak sanatçılarla ilgili de bilgi veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Özgürlük Parkı’nda da birbirinden ünlü ulusal ve yerel sanatçılarımız konserler verecekler. 9 Ağustos akşamı Gülay, 10 Ağustos akşamı yerel müzik gruplarımızdan Grup Ezgi, 11 Ağustos akşamı Niyazi Koyuncu, 12 Ağustos Akşamı Yaşar konseri ve kentimizdeki gençlerimizin yoğun talepleri ve istekleri sonucunda 13 Ağustos akşamı Aydilge Özgürlük parkında halkımızla buluşacak” dedi.

FESTİVAL KAPSAMINDA SÖYLEŞİLER DE DÜZENLENECEK

54. Uluslararası Troia Festivali kapsamında Halk Bahçesinde ve çeşitli alanlarda söyleşiler düzenleneceğini de ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Müzik ve diğer sanat dallarının yanı sıra söyleşiler ve panellere de festival de yer vermeye devam ediyoruz. “İnancın yaşam öyküsü” adlı söyleşide Ümmiye Koçak 9 Ağustos tarihinde Çanakkale halkı ile buluşacak. 10 Ağustos tarihinde Televizyon ekranlarında her akşam sabırsızlıkla beklediğimiz ünlü sunucu Fatih Portakal, ‘İnsan ve Sorgulamak’ isimli söyleşide halkımızla bir araya gelecek” dedi.

FESTİVAL BÜTÇESİ 1 MİLYON 150 BİN TL OLARAK BELİRLENDİ

Başkan Ülgür Gökhan Festival Bütçesini ise 1 Milyon 150 Bin TL olarak belirlendiğini de ifade ederek; “Çanakkale Belediyesi son derece şeffaf bir anlayışla yönetilmektedir. Sonuçta babamızın parasını harcamıyoruz. Halkın parasını kullanıyorsak bunlarında nereye harcandığını açıklamalıyız diye düşünüyoruz. Bakın geçen sene festivalimizi gerçekleştiremedik ama 2 sene önce Festival için Buika’yı Çanakkale’ye getirmiştik. Buika’nın Çanakkale’de ne işi var? Nasıl gelebilir? Şeklinde düşünceler vardı. Buika’yı dinlemek için civar illerden bile Çanakkale’ye akın oldu. İnsanlar akın akın Çanakkale’ye geldiler; Edirne’den Aydın’dan, Balıkesir’den gelenler oldu. Hatta dönemin Balıkesir Valisi bizi arayarak ‘Buika gerçekten geliyor mu? Eşim ve bana yer ayırabilir misiniz?’ talebinde bulunmuştu. Nasıl oldu da Buika Çanakkale’ye getirdiniz diye sorduğunda; ‘Sanatçımızı davet ettik, bir bedeli vardı ödememizi yaptık kendisi de seve seve geldi. Çanakkale’de birçok sanatsever insanımız var, gençlerimiz var dünyaca ünlü, Türkiye çağında ünlü sanatçılarımızı tabi ki halkımıza buluşturacağız. O zaman bir hesap yapmıştık, o günkü festival bütçesi kişi başına 11 TL gibi bir rakama tekabül ediyordu. Bu yıl ki festival harcamaları ise kişi başına 9 TL civarında bir rakama tekabül ediyor. Festivalimizin bu yıl ki bütçesi 1 Milyon 150 Bin lira. Bunun içerisinde sanatçıların konaklama yol masrafları gibi rakamlarda var. Barış’ın kenti diyoruz ya; Barış’ın kenti olmanın gerekçelerinden birisi de budur. Ortak bir noktada buluşarak birlikte eğlenebilmek. Bu festivalde sahne alacak tüm sanatçılarımızı Çanakkale halkı hiçbir ücret ödemeden tamamıyla ücretsiz olarak izleyip dinleyebilecekler. İnsanlarımız bedavaya gelip, çimenlerin üzerinde oturuyorlar, dinliyor seyrediyorlar. Bunun bedeli olmaz” dedi.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.757 kez okundu