YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Benim Kentim Projesi” Çanakkale’den Start Aldı

07 Aralık 2009 tarihinde eklendi

British Council tarafından yürütülen, “Sivil Toplum Diyaloğu: Kültür Köprüleri Programı” çerçevesinde Avrupa Komisyonu tarafından da desteklenen “Benim Kentim” programı kapsamında Mardin, Trabzon, Konya, İstanbul ve Çanakkale olmak üzere 5 ilde “Kamusal Alanda Sanat” konusunu ele alan panelin ilki Çanakkale’de yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Mardınt Disiplinlerarası Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu Yardımcı Doçent Doktor Yüksel Demir’in yöneticiliğini yaptığı panele sırasıyla konuşmacı olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Osman Demircan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü ve Müdür Vekili Sevim Ateş, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Temsilcisi Mimar İsmail Erten, Kent Müzesi Yürütme Kurulu Koordinatörü Cevat İnce ve Çanakkale Sosyo-Ekonomik Koordinasyon ve Güçbirliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi Genel Sekreter Tunca Yüğnük ile British Council Benim Kentim Projesi Yönetmeni Esra Sarıgedik katıldı. İki oturumdan oluşan panelde bir konuşma yapan ÇOMÜ Rektörü Profesör Doktor Ali Akdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde organize edilen panelde olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “British Council tarafından bu konuda üniversitemizin tercih edilmesinden mutluyum. Bir çok alanda kültür kenti olan Çanakkale’nin sanatta da yer alması elbette ki hepimiz için önemli. Kültür-Sanat yaşamına katkı sağlamak için üniversitemizin büyük rol üstlenmiş olması sevindirici. Yapılan çeşitli alanlardaki bilimsel çalışmaların yanı sıra bir çok alanda da öğrencilerimizle ve Çanakkaleli vatandaşlarımızla kentte bir çok etkinlikler düzenleyen üniversitemizin eğitim kadar kültür ve sanata da ne kadar önem verdiğini görmekteyiz” dedi.
"ÇOMÜ KENTİN KÜLTÜR VE SANAT ÇALIŞMALARINA KATKI SAĞLIYOR"
Panelin ilk oturum konuşmacılarından Profesör Doktor Osman Demircan, sinevizyon gösterisiyle aktarılan bilgiler doğrultusunda kentin kültür ve sanat çalışmalarında üniversitenin katkılarını anlatarak resim yarışmaları, seramik ile çini alanlarındaki projelerden bahsetti. Demircan, üniversitenin bilgi üretmenin yanında Çanakkale’nin değerlerini ortaya çıkarıp onları geliştirmek hususunda da bir çok çalışma yaptığını belirterek, "Bu değerler sanatta da önemli yer alıyor" dedi. İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Sevim Ateş de plastik sanatlar alanındaki üretimler ile kentle bunun paylaşımı konularında istatistiki bilgiler vererek, “Güzel Sanatlar Galerimiz 90’lı yıllar boyunca kentimizde, sergi açılan tek mekan olarak görülmektedir. 2000’li yılların ortalarına baktığımızda ise sergi mekanları çeşitlenerek sanat alanındaki üretim ve paylaşımın arttığını görüyoruz. Zaman dilimi olarak 2001-2009 yılları aralığını seçerek sizlere sunmak üzere verilerimizi bilanço haline getirdik. Bu yıllarda Güzel Sanatlar Galerimizde 106 kişisel sergi olmak üzere 36’sı resmi kurumlar tarafından, 22’si sivil toplum örgütleri tarafından desteklenen toplam 164 sergi açıldı. Ayrıca bunların dışında Hat, Tezhip, Minyatür, Çini gibi geleneksel sanatlarımız alanında 2’si kurumsal destekli 5’i kişisel toplam 7 sergi, grafik alanında karma sergiler hariç 1 sergi, heykel sanatı alanında ise toplam 3 sergi açıldı" dedi.
Ardından ilk oturumun son konuşmacısı mimar İsmail Erten söz aldı. Erten, Çanakkale kent tarihinde mimarlık, sanat ve estetik süreçleri hakkında bilgiler vererek, “ Kültür-sanat adına mekanlar önemli yer tutuyor. Bunun fazlasıyla kentimizde eksikliğini göruyoruz. Tek mekanlar yerine semt evleri olarak mekanlandırma yoluna gidilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.
TARİHSEL SÜREÇTE KENTİN SANATLA İLİŞKİSİ ELE ALINDI
Panelin ikinci oturumunda ise tarihsel süreçte kentin sanatla ilişkisi ele alındı. Osmanlı öncesi, sonrası, 1. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet döneminin sanatla ilişkilerini anlatan ilk konuşmacı Cevat İnce ise kamusal alanda sanat açısından neler gördüğünü fotoğraflayarak sinevizyon eşliğinde dinleyicilere bilgiler verdi. Sorulardan oluşturduğu sunumuyla dikkatleri üzerine çeken bir diğer konuşmacı Tunca Yüğnük de “Gençlik nedir ve ne konumdadır? Nelere ve kimlere sivil toplum örgütü denmelidir? Sanatın nedir?” konulardan bahsetti. Panelin son konuşmacısı “Benim Kentim Projesi” yönetmeni Esra Sarıgedik ise proje hakkında genel bilgi vererek, “Avrupa Birliği Komisyonunun çağrısıyla başlatılan çalışmada British Council sadece Türkiye’de İstanbul’da proje üretmek istemiyor. Türkiye sadece İstanbul’dan ibaret değil. Bu zihniyetle yola çıkarak projeyi 5 ile böldük. Kişisel bir yapı süreci olmamasına da dikkat edildi. İstanbul bienalinde her il için çalışma yapmak üzere bir sanatçı seçildi. Bu toplantıda Çanakkale için sanatçı Mark Wallinger çalışma yapacak. Çanakkale’de bu illerden birisi oldu. Bu kapsamda kamusal alanda bir sanat projesinden bahsetmek üzere sizlerle bir araya gelerek ilk panelimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.
“EN KISA SÜREDE TROİA MÜZESİNİN KURULMASI ŞART”
Panelin sonlarına gelindiğinde karşılıklı soru cevapların yanı sıra görüşlerini belirten dinleyicilerden Belediye Başkan Vekili Avukat Muharrem Erkek, kent inşasıyla ilgili sözlerinde, “Troia insanoğlunun ilk yerleşim yerlerinden birisi. Yaşanılan ve kazanılan savaşların dışında kentimizin barışın kenti olarak da anılması önemli. Troia’ya sahip çıkmak ve öncelikle Troia Müzesi, sanat müzesi gibi çalışmalara önem vermemiz lazım. Burada herkese görev düşüyor. Çanakkale eğer bunları başarırsa kent bütün unsurlarıyla çaba göstermiş olacaktır” dedi. Süleyman Demirel Konferans Salonun da gerçekleştirilen ve yoğun ilginin olduğu “Kent ve Sanat” panelinin bitiminde British Council Türkiye ve Karadeniz Bölge Direktörü Rosmary Arnott sırasıyla panelistlere teşekkür belgesi verdi. 

1.987 kez okundu