YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Alexandria Troas Antik Kenti’nde Kazı Çalışmaları Hız Kazanacak

Çanakkale’nin önemli turistik yerleri arasında bulunan Alexandria Troas Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının önümüzdeki yıllarda derinleştirilerek farklı disiplinlerden meslektaşlarla yapılacağı açıklandı.

21 Mayıs 2020 tarihinde eklendi

Alexandria Troas Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe, Troya Müzesi'nin Müdürü Rıdvan Gölcük’ün Instagram üzerinden yaptığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Erhan Öztepe, konuşmasında Alexandria Troas Antik Kenti’nin önemine değinerek, “Alexandria Troas Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının bu yıl 20. yılını yaşıyoruz. Benim başkanlığımda 10 sezon, benden önceki Alman meslektaşlarım da burada yine 10 yıl kazı çalışmalarını yürüttü. 20 yıl bu potansiyeldeki arkeolojik alan için çok kısa bir süre. Henüz biz emekleme dönemindeyiz. Yeni yürümeye başladığımız bir dönem diyebiliriz. Ama Alexandria Troas kuruluşundan beri M.Ö. 311’de tarih başlıyor. Biz son birkaç yıldır yaptığımız çalışmalarda bu tarihin daha da erkene gidebilir. Önümüzdeki yıllarda çalışmalarımızı derinleştireceğiz. Farklı disiplinlerden, meslektaşlarla çalışmayı planlıyoruz. Ben klasik bir arkeologum ama alanda belki bir tarih öncesi uzmanı çalışmasında fayda var. Yüzeyde farklı biçimlerde gözlemlemekte fayda var. 311’de başlayan tarih aşağı yukarı bizim son yıllarda yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki, biz 9-10’uncu yüz yıllarda ter edildiğini düşünsek de kentin, son yıllarda bulunan bulgular M.S. 13-14’üncü yüzyıla kadar insan aktivitelerini işaret ediyor. Özellikle son geç dönemde ortaya çıkan 2-3 yıldır geç dönem mezarları bize bunu gösterdi. Sonrasında ne oldu 1500’lerde Piri Reis ile Orta Çağ döneminde başlayan araştırmalar aşağı yukarı 16-17. yüzyıl ama çoğunlukla 18 ve 19. yüzyılda batılı seyyahların, batılı kartograflar bölgede dolaşması neticesinde biz bu kentin kalıntıları, varlığı ile ilgili bilgilere sahip olduk. Ama sistematik kazıların başlaması 1993 yılında benimde içinde bulunduğum, Coşkun hocamızın başkanlığındaki yüzey araştırmasıyla başladı. Sonrasında bu meslektaşların kazısı Türk başkanlıklı kazıya dönüştü. 18 ve 19. yüzyıl seyyahların gördüklerinin bir kısmını biz bugün göremiyoruz. Sebebi de özellikle 19. yüzyılda yaşanmış olan depremsel hareketler, sonra insan aktiviteleri bölgenin uzunca bir süre terk edildikten sonra bir nevi taş ocağı gibi kullanılması, pek çok malzemesinin kentin dışına, hem yakın, hem uzak coğrafyasına taşıması gibi sebeplerle kentte bugün toprak üstünde görünen kalıntılar elbette ki var. Önemli yapılarda ayakta duruyor ama büyük bir dolgu ile karşı karşıyayız. Her zaman şunu söylüyorum. Alexandria Troas’ın hem şansı, hem de şansızlığı 2-3 metreden başlayıp, 7-8 metreye kadar olan dolguları temizlemek zorundayım” dedi.

“ANTİK KENTTE 8 KİLOMETRELİK UZUN SUR SİSTEMİ VAR”

Alexandria Troas Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe konuşmasında antik kentin 8 kilometreden uzun sur sisteminin olduğunu da belirterek, “Bu 8 kilometrelik uzun sur sistemi içerisinde 390 hektarlık bir alan var. Sadece kent içinden söz ediyoruz. Nekropol ve mezarlık alanları dahil ettiğimizde bu rakam bunun 2-2.5 katına çıkıyor. Çok kabaca bir tanımla bin hektarlık bir alana mezarlıklarıyla ve diğer kalıntılarıyla yayılan bir kentten söz ediyoruz. Bu ölçeğiyle sadece sur içini baz alacak olursak benzeri kentlerle kıyaslandığında bu kentlerin bazılarından çok daha büyük bir ölçeği olduğunu görüyorsunuz. Bu Çanakkale’nin büyük bir kısmını kaplayacak kadar bir alan. Sur uzunluğu açısından da en büyük kentlerden birisi. 2011 yılında bakanlar kurulu kararı ile kazıyı devraldım. O tarihten, bu tarihe kadar Kültür ve Turizm Bakanlığımız ruhsat yenileyerek çalışmamıza müsaade ediyor. 2011 yılına gelen kadar, 1986-2009 arası Gülpınar’da Coşkun hocanın başkanlığında Troas bölgesiyle ilgili ciddi bir deneyimim oldu. Aynı süreçte Coşkun hocamla 16 yıl Kıbrıs Salamis’te büyük bir Roma kentinde çalışma deneyimim oldu. Bu deneyimlerden sonra hocamızın da teşvikiyle, daha öncede yüzey araştırmasında yer aldığım, az çok biraz tanıdığım bir yerleşim yeriydi. Hem Troası bilen biri olarak, hem kenti birazcık tanıyan biri olarak Alman hocamızda çalışmasını devretmeyi arzu ediyordu. Benimde Almanya’dan hocamdır. Böyle bir süreç gelişti. Bayrağı biz devraldık. O tarihten bu tarihe kadar biz devam ediyoruz. Ben Alexandria Troas için ilk Türk kazı başkanıyım. Bundan sonra belki pek çok Türk kazı başkanı olacak. Bunlar çok daha göze görünür sonuçlara ulaşacak. Biz çünkü ilk aşamasındayız. Efes, Bergama’yı düşündüğünü zaman 140 yıla yakın süredir ortaya çıkmış kentler. İlk kazı başkanları saygıyla anılıyor. Ama bugün ulaşılan nokta çok etkileyici. O etkileyiciliye ulaşması için bizde de 120 yıla ihtiyaç var. Bizden sonra 4-5 kuşak çalışacak” dedi.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.201 kez okundu