YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali”ne Büyük İlgi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen somut olmayan kültürel mirasımızın yaşatılması amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, bunu uygulayan ustaların desteklemesi ve yeni kuşaklarda farkındalık yaratılması gibi bir dizi koruma tedbirinin uygulanması amacıyla düzenlenen “Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali” iskele meydanında gerçekleştirildi.

22 Eylül 2021 tarihinde eklendi

İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen festivale Vali İlhami Aktaş’ın yanı sıra AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Festivalde, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmaların ardından UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen seramik ustası İsmail Bütün ve kıspet ustası İrfan Şahin’e plaket takdim edildi.

“Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne Adana, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kilis, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Rize, Sinop, Sivas, Trabzon ve Yalova illerinden 38 zanaatkar ve sanatçı katıldı.

Vali İlhami Aktaş, Çanakkaleli ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen zanaatkar ve sanatçılar ile bir süre görüşerek ürünlerin teknik ve sanatsal özellikleri hakkında bilgi aldı.

Ustaların festival alanındaki tezgahlarda icra ettikleri ürünlere Çanakkaleli vatandaşların yanı sıra yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi gösterdiler.

Vali İlhami Aktaş, teknolojinin etkisiyle unutulmaya başlayan el sanatlarının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayan projelerde emeği geçen tüm zanaatkar ve sanatçılara teşekkür etti.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

8.964 kez okundu