YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Anadolu Ateşi İle Çin’de “Troia” Tanıtımı

Anadolu’nun zengin kültürünü, dansın büyüsünü görsel bir şölenle sahnelere taşıyarak dünya ölçeğinde gösterilere imza atan Anadolu Ateşi Troia gösterisiyle Pekin’in 800 kişilik Tianqiao Gösteri Merkezinde Çinli sanatseverlerle buluştu.

23 Nisan 2018 tarihinde eklendi

Anadolu Ateşi’nin Troia gösterisi ile Türkiye’den esintileri Çinlilerin beğenisine sunduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gösteri öncesi yaptığı açıklamada, 2018 Troia Yılında, Troia Destanından esinlenerek hazırlanan bu gösterinin Anadolu topraklarında yaşayan medeniyetleri gösterdiğini ve Türkiye’nin ziyaretçilerine bu medeniyetlerden kalan izleri sunduğunu kaydetti. 

Anadolu Ateşi’nin Troia gösterisi öncesinde Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang ile bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Yunus Emre Enstitülerini Çin’e taşımak üzere gerekli hukuki süreçlerin bir an evvel tamamlanması talebini iletti. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmede, “2018 Çin’de Türkiye Yılı’nda Yunus Emre Enstitüsünü de açmak istiyoruz. Enstitünün Çin’de kurulması için gerekli hukuki sürecin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz.” dedi. Çin tarafının da adım atması durumunda turist akışı için üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduklarını Çinli mevkidaşına aktaran Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, vize uygulamalarının kolaylaştırılmasının Çinli turist sayısını artıracağına işaret etti. İbn-i Haldun Üniversitesi’nde Çin Çalışmaları Enstütüsü’nün kurulması için Çinli eğitim kurumlarından destek beklediklerini de sözlerine ekleyen Kültür ve Turizm  Bakanı Numan Kurtulmuş, yine hukuki süreçlerin tamamlanması halinde Çin’de kültür merkezi açılacağını kaydetti.

Turist sayısındaki artışın uçuş sayılarını artıracağını belirten Luo Shugang ise İbn-i Haldun Üniversitesi ile ilgili girişimlere de destek olacaklarını söyledi. Türkiye’nin sahip olduğu zenginliklerden de övgüyle söz eden Luo Shugang, “Topkapı sarayındaki Çini porselenler seramiğin ana vatanı Çin’de bile çok nadir görülmektedir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çinli mevkidaşı ile görüşmesinin ardından daha Tianqiao Gösteri Merkezine geçerek Çinli mevkidaşı ile birlikte Anadolu Ateşi Troia gösterisi ile “2018 Çin’de Türkiye Yılı Logosu” tanıtım gecesine katıldı.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.543 kez okundu