YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Anafartalar Zaferinin 101. Yılını Kutluyoruz

Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal’in yönettiği Türk Ordusunun muhteşem zaferiyle sonuçlanan Anafartalar Zaferi'nin 101. yılı 10 Ağustos 2016 Çarşamba günü Gelibolu Yarımadası'nda düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

09 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

Gelibolu Yarımadası’nda Conkbayırı’nda saat 10:00’da gerçekleştirilecek olan ilk resmi tören Atatürk büstüne çelenk bırakılması, saygı duruşu, saygı atışı, İstiklal Marşı’nın okunması, Bayrağın göndere çekilmesi, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasıyla başlayacak. Ardından tiyatro ekibinin hazırlamış olduğu Conkbayırı Muharebelerinin canlandırılması ve akabinde Çanakkale Valisi Hamza Erkal ve 2. Kolordu Komutanı’nın anı defterini imzalamasıyla Conkbayırı törenleri sona erecek.

İKİNCİ TÖREN KABATEPE ESKİ JANDARMA İSKELESİ MEVKİİNDE YAPILACAK

Conkbayırı’ndaki törenin ardından ikinci tören ise Kabatepe bölgesindeki düzenlenecek. Saat 11:45’te gerçekleştirilecek tören İznik Mehteran Ekibi tarafından Mehteran Gösterisi ile başlayacak. Şiir ve Öykü Yarışmasında dereceye giren 10 öğrenciye ödüllerinin takdim edilmesinin ardından Çanakkale İl Müftülüğünce hazırlanan ve tüm Şehitlerimiz için okunacak Kuran-ı Kerim tilaveti ile mevlit töreni yapılacak. Mevlit yemeği ile tören programları sona erecek.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU BÜYÜK ANAFARTALAR KÖYÜ'NDEKİ ALTERNATİF TÖRENE KATILACAK

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu yıl Büyük Anafartalar Köyü'nde düzenlenecek alternatif bir kutlama törenine katılacak. Törene CHP'nin geniş bir partili grupla katılması beklenirken, Kılıçdaroğlu’nun şehitlikleri de ziyaret etmesi bekleniyor.

TÖRENE KATILACAKLAR İÇİN ALAN BAŞKANLIĞI ARAÇ TEMİN ETTİ

Öte yandan Conkbayırı ve Kabatepe bölgesinde düzenlenecek törenlere katılmak isteyen vatandaşlar için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın servis araçları temin ettiğini belirten yetkililer, Eceabat ve Kilitbahir İskeleleri’nde saat 08.00 ve 10:00’dan itibaren hareket etmek üzere araçların hazır bekleyeceğini; tören sonunda da bölgede bulunan vatandaşları servis araçlarıyla Eceabat ve Kilitbahir İskeleleri’ne getireceğini açıkladı.

10 AĞUSTOS 1915 CONKBAYIRI SÜNGÜ HÜCUMU HAKKINDA BİLGİ

9 Ağustos 1915 günü Suvla Koyu’nda karaya çıkan İngiliz Kolordusunu mağlup ederek 1. Anafartalar Zaferi’ni kazandıktan sonra Conkbayırı’ndaki müttefik tehdidini ortadan kaldıran Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal,  9 Ağustos gecesi Conkbayırı’nda bulunan 8. Tümen karargahına gelmiştir. Bu bölgedeki birlikler İngiliz topçularının yoğun ateşiyle dağılmış, Conkbayırı’nda cepheyi koruyan ve nizami cephe hattını muhafaza eden alaylar olarak sadece 8. Tümen ’e bağlı olan 23. ve 24. Alaylar vardı.  Güney cephesinden de takviye olarak 28. ve 41. Alayların gelmesi planlanmaktaydı. Mustafa Kemal, 10 Ağustos sabahı saat 04.30’da baskın tarzında yapılacak bir taarruz kararı almıştır. Bu taarruz, süngü hücumu olacaktı.

Mustafa Kemal Anafartalar Muharebelerine ait tarihçesinde 10 Ağustos gününü şu şekilde anlatmaktadır; “Gecenin karanlık perdesi tamamen kalkmıştı. Artık hücum anıydı. Saatime baktım. Dört buçuğa geliyordu. Birkaç dakika sonra ortalık tamamen ağaracak ve düşman askerlerimizi görebilecekti. Düşmanın piyade ve mitralyöz ateşi başlar, kara ve deniz toplarının mermileri bu sıkı düzende duran askerimiz üzerinde bir defa patlarsa, hücumun imkansızlığına şüphe etmiyordum. Hemen ileri koştum. Tümen komutanına rastladım. O ve her ikimizin refakatinde bulunanlarla hücum safının (mevzinin) önüne geçtik. Çok seri ve kısa bir teftiş yaptım. Önünden geçerek yüksek sesle askerlere selam verdim. Dedim ki: “Askerler! Karşımızdaki düşmanı mağlup edeceğimize hiç şüphe yoktur. Fakat siz acele etmeyin. Önce ben ileri gideyim. Siz, ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birden atılırsınız!”Komutan ve subaylara da askerlerin dikkatini işaretime çekmelerini emrettim. Ondan sonra hücum safının önünde bir yere kadar ileri gidildi ve oradan kırbacımı havaya kaldırarak hücum işaretini verdim. Bütün askerler, subaylar, artık herşeyi unutmuşlar, bakışlarını, kalplerini, verilecek işarete yöneltmiş bulunduruyorlardı. Süngüleri ve bir ayakları ileri uzatılmış olan askerlerimiz ve onların önünde tabancaları, kılıçları ellerinde subaylarımız kırbacımın aşağıya inmesiyle demirden bir kitle halinde aslanca bir hücumla ileri atıldılar. Bir saniye sonra düşman siperleri içinde göğe yükselen sesten başka bir şey duyulmuyordu! “Allah Allah Allah!...”Düşman silah kullanmaya zaman bulamadı. Boğaz boğaza kahramanca mücadele sonucunda ilk hatta bulunan düşman tamamen imha edildi. Muharebe meydanındaki durumu izlerken bir şarapnel parçası göğsümün sağ tarafına çarptı. Cebimde bulunan saati parça parça etti. Vücuduma giremedi. Yalnız derince bir kan lekesi bıraktı. Bu parçalanmış saati daha sonra, bugünün hatırası olmak üzere, Liman Paşa’ya verdim. O da aile asalet armasını havi kendi saatini bana verdi”

İşte bu süngü muharebesiyle müttefikler Conkbayırı’ndan tamamen geriye atılmıştır. 25 Nisan 1915’ten itibaren Kocaçimen-Conkbayırı hattını hedefleyen müttefik tehdidi ortadan kaldırılmıştır. 10 Ağustos Süngü Hücumu ile birlikte Arıburnu-Anafartalar-Conkbayırı kuşatma harekatı son bulmuş olup; 6 Ağustos 1915’te başlayan ve her iki tarafa da ağır zayiatlar verdiren “Anzak Planı” çökmüştür.  Bu mücadelede, tüm insanlık erdemleriyle donanmış bir şekilde çarpışan komutanlarımızın ve askerlerimizin tek hadefi tükenme noktasına gelen vatanı özgürlüğe taşımak olmuştur. 10 Ağustos Zaferi geleceğe taşıyacağımız, şan ve şeref dolu manevi bir miras olarak ulusumuza armağan edilmiştir.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

HABER VİDEO (TRT Haber'den Gökhan Tarkan Karaman 10 Ağustos Anafartalar Zaferi İle İlgili Hazırladığı Belgeselde Şanlı Zaferin Gelişimini Şu Şekilde Anlatmıştı)
3.062 kez okundu