YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Anzak Törenlerine Yanardağ Darbesi

23 Nisan 2010 tarihinde eklendi

İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlaması bu yıl Çanakkale'de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda 95.'si gerçekleştirilecek Anzak törenlerine darbe vurdu. 15 bin kişinin katılmasının beklendiği törenlere yanardağ patlaması sebebiyle Avrupa üzerinden uçakların sefer yapamaması üzerine 7-8 bin kişilik gurubun katılacağı ifade edildi. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda gerçekleştirilecek törenler öncesi 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır ile birlikte bölgede incelemelerde bulunan Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, çalışmaları yerinde denetledi. 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek törenlerde eksik yönlerin bulunmaması için bölgede denetlemelerde bulunan Vali Atalık yetkililerden de bilgi aldı. İlk olarak Kabatepe Tanıtma Merkezi yolu üzerinde bulunan bölgede gerçekleştirilecek "Barış Ormanı" alanında incelemelerde bulunan Vali Abdülkadir Atalık, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır'dan bilgi aldı. Ardından sırasıyla Anzak Koyu ve 57. Alay Şehitliği bölgesine geçen Vali Atalık 25 Nisan'da gerçekleştirilecek törenlere katılacak yerli ve yabancı konukların en iyi şekilde programları izleyebilmeleri için yapılan alanlar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
"İZLANDA'DAKİ YANARDAĞ PATLAMASI YABANCI KONUKLARIN PROGRAMLARININ İPTAL ETMESİNE SEBEP OLDU"
İncelemelerin ardından İHA'nın sorularını cevaplandıran Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, İzlanda'da yaşanan yanardağ patlamasının Anzak törenlerindeki programları da etkilediğini belirterek; "Programlara katılacak bazı konuklarımız maalesef Çanakkale'ye gelemiyorlar. Fransız Bakanın tören programını iptal ettiğini öğrendik. Diğer ülkelerden de gelecek konuklarla ilgili bilgileri bekliyoruz" dedi. Vali Atalık törenlerin eni iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için her türlü önlemin alındığını da belirterek; "Bu konuda komutanlarımızla birlikte bölgede son incelemelerimizi yaptık. Şimdilik sorun yok" dedi. 57. Alay Şehitliği'ndeki tören provalarını da 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ömer Necati Özbahadır'la birlikte izleyen Vali Atalık daha sonra bölgeden ayrıldı.
TURİZM ŞİRKETİ YETKİLİLERİ ENDİŞELİ
Öte yandan, İzlanda'daki yanardağ patlamasının ardından Avrupa'da uçak seferlerinin iptal edilmesinin Anzak törenlerini olumsuz yönde etkilediğini belirten TJS Turizm Şirketinin Sahibi İlhami Gezici, "Bu yıl 15 bine yakın yabancı konuğun Çanakkale'ye gelmesi bekleniyordu. Ancak Avustralya ve Yeni Zelanda'dan gelen ziyaretçilerin çoğu Avrupa üzerinden İngiltere'ye gidip oradan İstanbul'a geldiklerinden uçak sorunu yaşıyorlar. Uçak seferlerinin iptali de Çanakkale'de gelmesi planlanan 15 bin yabancı turist sayısının 7-8 bine düşmesine sebep oldu" dedi.

1.841 kez okundu