YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Anzaklar Gençlerin Çanakkale’ye Gelmesini İstiyor

Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tim Evans ve Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı Genel Müdürü John Mcleod, Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar’ı makamında ziyaret etti.

05 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tim Evans ziyarette yaptığı konuşmasında ülkesindeki gençlere seslenerek; “Türkiye’ye bu törenlere daha fazla sayıda gelmeye devam etsinler. Türkler buranın güvenliğiyle ilgili üst düzey önlemler alıyorlar. Güvenlikle ilgili bir sıkıntımız yok. Bu yüzden törenlere katılımın azalmasını istemiyoruz.” dedi.

Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tim Evans konuşmasına şöyle devam etti; “Bu sene törenlere katılımın biraz daha az olacağını tahmin ediyorum. Az derken yaklaşık 5000 kişi olacağını tahmin ediyorum. Bunun sebebi güvenlik değil. 1915’ten sonra askerlerimiz buradan batı cephesine yani Fransa’ya kaydılar. Bundan sonraki üç yıl da, oradaki çeşitli bölgelerde 100. Yıl anma törenleri gerçekleştirilecek. Orada dedelerini kaybetmiş insanlar, oradaki törenlere katılmak isteyeceklerdir. Ayrıca şöyle bir algı oluştu. Törenlerin 100. Yıl törenlerinin gerçekleştirildiği 2015 yılındaki gibi, bu sene de biletli olacağına dair. Bu algıyı da silmeye çalışıyoruz.”

“KONUKLARIMIZ BURADA KENDİLERİNİ GÜVEN İÇERİSİNDE HİSSEDEBİLİRLER”

Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar’da yaptığı konuşmada her ülkenin kendine has özelliklerinin olduğunu belirterek; “Bizim ülkemizin de temel özelliği, konuklarımıza gösterdiğimiz özen ve ilgi. Burada kendilerini güven içerisinde hissedebilirler. Her ne kadar çevremizde olumsuz durumlar yaşanıyor olsa da, ülkemizde huzurun hakim kılınacağından en ufak endişeniz olmasın. Kendileri ve çocukları için bu konuda endişe etmesinler. Biz, konuklarımızın her zaman çoğalarak gelmelerini bekliyoruz” dedi.

Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı Genel Müdürü John Mcleod ise konuşmasında Yeni Zelanda heyetini temsilen ilk kez Gelibolu ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek; “ 100. Yıl anma törenlerinde verdiğiniz destek için teşekkür ederim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar ve Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tim Evans ile Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı Genel Müdürü John McLeod birbirlerine ziyaretin anısına hediye takdiminde bulundular. Ayrıca Gazeteci-Yazar Recep Yüzüak konuklara hediye edilen kitabını imzaladı.

Ziyarette Avustralya Büyükelçiliği Gazi İşleri Bakanlığı Başkatip Aaron Coutts, Gazi İşleri Bakanlığı Gelibolu Dairesi Başkanı Matt McKeon, Avustralya Büyükelçiliği Gazi İşleri Bakanlığı Proje Müdürü Dr. Devrim Eskiyerli, Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Elaine Myers-Davies, Yeni Zelanda Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ed McIsaac, Yeni Zelanda Büyükelçiliği’nden Anıl Türken hazır bulundu.

1.720 kez okundu