YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Anzaklar Şafak Ayininde Dedelerini Andı

Binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı turist, 104 yıl önce yapılan Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden atalarını, çıkarmanın yapıldığı Anzak Koyu'nda düzenlenen törenlerle andı.

25 Nisan 2019 tarihinde eklendi

Gece saatlerinden itibaren Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'na akın eden bin 500’e yakın Avustralya ve Yeni Zelandalı turist ile bu ülkelerin üst düzey yetkililerinin katıldığı tören, şafak sökmesiyle saat 05.30 sıralarında  başladı. Erken saatlerden itibaren Anzak koyuna akın eden binlerce Avustralya ve Yeni Zelandalı turist battaniye ve uyku tulumlarına sarılarak çimlerin üzerinde uyuyarak törenin başlamasını bekledi. Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Bandosu'nun sunduğu müzik dinletisinin ardından katılımcılar saat 05.30'da şafak ayinine katıldı. Törende, Yeni Zelanda ve Avustralya'dan gelen askerler, Anzak çıkarması sırasında ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Türkiye, Yeni Zelanda ve İngiltere milli marşları eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı. Törende yapılan konuşmalarda 104 yıl önce yaşanan savaşın önemine değinildi. Türkiye, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve Hindistan üst düzey yetkililerinin Anzak Anıtı'na çelenk koymaları ile tören sona erdi.

Törene Türkiye Cumhuriyeti adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Yeni Zelanda Meclis Temsilcisi Trevor Mallard, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı ve Misyon Başkan Yardımcısı Jennifer Anderson, Avustralya ve Yeni Zelandalı askerler ile Anzakların torunları katıldı.

Öte yandan Anzak Koyu'ndaki törenin ardından Lone Pine ve Yeni Zelanda Anıtı'nda da ayrıca bir tören düzenlendi. Özellikle Yeni Zelanda Anıtı'nın bulunduğu Conkbayırı'nda düzenlenen törende Yeni Zelanda askerlerinin yaptığı "Haka" dansı ise büyük ilgi gördü.

 (HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

2.695 kez okundu