YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Arıburnu İngiliz Toprağı mı?

30 Nisan 2014 tarihinde eklendi

Lozan Antlaşması hakkında yıllarca tartışmalar yapıldı. Zafer ya da hezimet diye hakkında çok konuşuldu. Ama Lozan'da Arıburnu'nu resmen İngiliz toprağı yapacak maddeye imza atıldığı ilk kez A Haber Kanalında yayımlanan “Yaz Boz” Programında gündeme getirildi. Her hafta gündemi belirleyen “Yaz Boz” bu haftada da ezberleri bozdu. Ergün Diler ve Bekir Hazar'ın sunduğu programa bu hafta Dr. Mehmet Hakan Sağlam katılırken,Lozan Antlaşması derinlemesine masaya yatırıldı. Lozan'ın özellikle Siyonizm'in merkezi olan İsviçre'de yapıldığı belirtilen programda yıllardır anlaşma maddelerinde açıkça yazmasına rağmen üzerinde hiç tartışılmayan bir konu da gündeme getirildi.
GİZLİ MADDE UNUTULMAMALI
Lozan Antlaşması'na göre İtalya, Fransa ve İngiltere'nin kendi askerlerinin bulunduğu anıtlıklarda hak sahibi olduğu konuşulurken, Lozan'ın bu konuyla ilgili 129. maddesindeki bir ayrıntı gözlerden kaçmıştı. Yaz Boz ekibi, tüm Türkiye'yi şoka uğratan bu ayrıntıyı gözler önüne serdi.Üç ülkenin şehitlikleri üzerinde hakları haricinde 129. maddeye göre İngiliz İmparatorluğu mezar bulunmayan arazileri de kapsayarak Arı Burnu'nda (Anzak Burnu) toprak sahibi oluyordu. Bir zafermiş gibi gösterilen Lozan Antlaşması'ndaki bu acı gerçek şu sözlerle tarihe geçti:
ARIBURNU İNGİLİZ İMPARATORLUĞU TOPRAĞI
Lozan Barış Antlaşması Madde: 129 Türk Hükümeti'nce kullanımı bırakılacak toprak parçaları arasında, özellikle İngiliz İmparatorluğu için Anzak (Arı Burnu) bölgesindeki toprak parçaları da bulunmaktadır. Maddenin alt metninde ise bu toprağın hiçbir askerlik ya da ticaret amacıyla kullanılmayacağı, Türk devletinin sadece denetleme hakkı olduğu, arazide bekçiler dışında asker bulunamayacağı, bekçi konutları dışında hiçbir yapının inşa edilemeyeceği, burayı ziyaret edenler için Türkiye'nin hiçbir zorluk göstermeyeceği de bulunuyor. Arı Burnu'nun resmen İngiliz toprağı olduğunu açıklayan bu maddenin günümüze kadar hiç tartışmaya açılmaması dikkat çekerken, kazanılan Kurtuluş Savaşı sonrası, mağlup olmuş gibi düşman devletlere toprak vermenin de bir açıklaması günümüze kadar hiç yapılmamıştı.
NEDEN BU KONU HAKKINDA DAHA ÖNCE KONUŞULMADI?
Üzerine binlerce tartışma programı yapıldığı halde Lozan'da kaybedilen topraklardan hiç bahsedilmemesi, aslında bu anlaşmanın ne derece büyük bir hezimet olduğunu ortaya koyarken, Yaz Boz'un gündeme getirdiği bu detay önümüzdeki günlerde tartışmalı olan Lozan Antlaşması'nın bir kez daha tüm detaylarıyla masaya yatırılacağının sinyallerini de verdi.
 (Kaynak: www.ahaber.com.tr)

3.557 kez okundu