YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Arıburnu Kahramanı Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey Kabri Başında Anıldı

25 Nisan 1915 günü Arıburnu Cephesinde karaya çıkan Anzak birliklerini 27. Piyade Alayı ile birlikte karşılayan ve durdurmayı başaran, bu cephedeki muhteşem zaferimizin yaratıcıları olan kahraman Alaylarımızdan 57’nci Piyade Alayı’nın şehit Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey ölümünün 105. yıldönümünde kabri başında törenle anıldı.

13 Ağustos 2020 tarihinde eklendi

Anma etkinliğinde bir konuşma yapan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu büyük insanları unutmamak, unutturmamak ve hatıralarını yaşatmak en önemli vazifelerimizden. Onların bu topraklarda bıraktıkları emanetler hiçbir zaman solmayacak. Yarbay Hüseyin Avni ve bütün şehitlerimiz sayesinde biz bu topraklarda rahatça yaşayabiliyor ve burada bulunuyoruz. Vatan için nerede ihtiyaç duyulmuşsa oraya koşa koşa hiç düşünmeden gittiler ve en değerli varlıklarını, canlarını ortaya koymaktan hiç çekinmediler. Yarbay Hüseyin Avni Bey ile beraber kahraman 57. Alay şehitlerini ve tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.” şeklinde konuştu.

Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey'in, Yarbay Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Nisan 1915 günü Konuşmanın ardından “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” emrini verdiği 57’nci Piyade Alayı, muharebelerin sonuna kadar mevziisinde kahramanca mücadele verdi. Ramazan Bayramının ikinci günü olan 13 Ağustos 1915 günü 57’nci Alay karargâhının yakınına düşen bir obüs mermisi ile hayatını kaybeden ve son sözleri “Aileme haber verin. Millet var olsun” olan Şehit Alay Komutanımız Hüseyin Avni Bey nezdinde mezarı başında tüm şehitlerimizin aziz ruhları için Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualar okundu.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

17.172 kez okundu