YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Arkeoloji Yaz Okulu”nun İlk Etabı Çanakkale’den Başladı

Bu yıl ilk kez kültürel mirasa ve arkeolojiye meraklı üniversite öğrencilerini Türkiye’de buluşturan, ülkemizin kültürel mirasının daha yakından tanıtılması amacıyla düzenlenen “Dünya Kültür Mirasında Türkiye-Arkeoloji Yaz Okulu”nun ilk etabı Çanakkale’den başladı.

23 Temmuz 2019 tarihinde eklendi

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çorum Valiliği iş birliğinde, Troya Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın akademik danışmanlığında gerçekleştirilen programda yurt dışındaki üniversitelerin arkeoloji, kültürel antropoloji, sanat tarihi, tarih, halkbilim, coğrafya gibi sosyal bilimler alanlarında eğitim alan farklı ülkelerden 25 öğrenci, Anadolu’nun geniş yelpazedeki kültürel birikimini yerinde görecekler.

Arkeoloji Yaz Okulu’na katılan 25 yabancı öğrenci Prof. Rüstem Aslan ve Dr. Öğr. Üyesi Veysel Tolun’un ev sahipliğinde düzenlenen Çanakkale etabına Tevfikiye Opet Arkeo-Köy’de yapılan Troya sunumuyla başladı. Ardından Prof. Rüstem Aslan ile Troya Ören Yeri’ni ziyaret eden ve devam eden kazı çalışmalarını gözlemleyen öğrenciler Tevfikiye Köyü’nde Çanakkale seramikleri üretim atölyesine katıldı ve Anlat Troya belgeselini izleyerek Arkeo-Köy projesi hakkında bilgi aldı. Katılımcılar daha sonraki gün ise Troya Müzesi ve Assos Antik Kenti’ni gezdiler

Anadolu uygarlıkları arkeoloji, tarih, sanat tarihi ve mimarlık alanlarında akademisyenler, kazı başkanları, alan uzmanları, müze idarecileri tarafından verilecek zengin içerikli seminerler ile zenginleştirilen programda kazı alanları ve ören yerleri için hazırlanan belgesellerin ve filmlerin gösterimi; Troya, Efes, Göbeklitepe, Boğazköy-Hattuşa Ören Yerleri; Troya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Zeugma, Şanlıurfa, Çorum ve Boğazköy Müzeleri gezileri; İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Kütüphanesi ziyaretleri ile Çanakkale, İzmir, Şanlıurfa, Gaziantep, Ankara, Çorum, İstanbul’u yakından tanıyacaklar.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.844 kez okundu