YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Assos'ta Kaya Islahı Çalışmaları Devam Ediyor

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan şehrin en önemli turistik bölgeleri arasında yer alan Ayvacık ilçesinde bulunan ve her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Assos Antik Limanı’nda başlayan kaya ıslahı çalışmalarını yerinde inceledi.

04 Ağustos 2021 tarihinde eklendi

Çanakkale Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik ve yüklenici firma yetkilileriyle bölgeyi gezen Bülent Turan, son durum hakkında bilgi aldı.

Assos'un bölge için çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunu belirten Bülent Turan, "Assos bir Çanakkale markasından ötesi bir Türkiye markası daha da ötesi bir dünya markası. Aristo'nun memleketi, turizmin cenneti çok özel bir bölge. Biz Çanakkale’mizin markasını büyüten ne kadar alt başlığımız varsa ona öncülük yapmayı, omuz vermeyi görev biliyoruz. Bu günde kaymakamımız, il genel sekreterimiz ve ilçe başkanımız ve tüm arkadaşlarımız ile bölgemizdeyiz. Assos'ta otelcilerimizin taleplerini, turizm yatırımcılarının taleplerini dinliyoruz. Bu bölgeye geçen geldiğimizde turizm yatırımcılarıyla bir araya geldiğimizde bölgeye iliştin tespitleri değerlendirmiş ve paylaşmıştık. Atlı jandarmanın gelmesinden tutun da bir çok konuya kadar farklı bir takım adımlar atmıştık. Bu günde Assos’umuzda büyük bir güvenlik sorunu haline gelen kayaların düşmesi, turizmi engellemesi hatta ölüm riskinin doğması ihtimali olan bölgenin tekrar duvarla, telle revize edilip taşlardan arındırılması sürecine şahitlik ediyoruz” dedi.

Bülent Turan, bölgedeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti: “Burada firmamız çok hızlı bir şekilde işin başına geçerek çalışmalara başladı. Biz bir yıldan fazla olmasını planladığımız sürecin belki daha az kısa süre içerisinde bitip ocak şubat ayı gibi teslimin yapılacağını ümit ediyoruz. Şu an bölgemizde tarihi dokuya zarar vermeden bu güvenlik tekbirleri için yatırım planlanıyor. Bölgemizde ekonomik olarak büyük canlanma olması isteniyor o yüzden bu gün inşaat halini gezmeyi görev bildik özel idaremizin, işi yapan firmamızın derdini dinlemeye geldik.”

Çanakkale’nin en önemli turistik bölgeleri arasında yer alan Ayvacık ilçesinde bulunan ve her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Assos Antik Limanı’ndaki otel ve restoranlar, yüksek kesimlerden kaya düşmesi sebebiyle bölgenin AFAD’ın raporu doğrultusunda “Afet Bölgesi” ilanının ardından büyük kayaların ıslahı için 500 gün süre ile ziyarete kapatılmış; bölgede bulunan otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplam 19 tesisin kapatılarak tahliye edilmişti.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

12.720 kez okundu