YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Atatürk Evinin Restorasyon Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı sırasında 19. Tümen Karargahı olarak kullandığı Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyündeki “Atatürk Evi”nde başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

15 Kasım 2017 tarihinde eklendi

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ve 1 Şubat 2017 tarihinde başlanan Atatürk Evi”nin restorasyon çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini belirten yetkililer, “Dönemin köy muhtarı tarafından 1915 yılında 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal'e karargah binası olarak tahsis edilen ve 19-25 Nisan'da karargah olarak kullanılan bina, 1980’li yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılıp müze haline getirilmişti. Hem statik, hem de yalıtım yönünden kusurlar bulunması nedeniyle restorasyon kapsamına alınan ve sürdürülen çalışmalar sebebiyle bir süredir kapalı olan “Atatürk Evi ve Müzesi”nde 1 Şubat 2017 tarihinden buyana devam eden restorasyon çalışmaları  tamamlanma aşamasına gelmiş durumda” dedi.

659 bin 508 TL’ye malolan tarihi Atatürk Evi'ndeki çalışmaların Kasım ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından ise tarihi yapı günümüz müzecilik anlayışına uygun şekilde yeniden ziyarete açılacak.

(HABER / FOTOĞRAF: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.356 kez okundu