YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Baja Troia Turkey 2019” Başladı

2 senedir İstanbul Off-Road Kulübü-İSOFF tarafından uluslararası bir off-road serisinin Türkiye ayağı olarak düzenlenen “Baja Troia Turkey”, 3. senesinde Çanakkale’den start aldı.

17 Ekim 2019 tarihinde eklendi

4 ülkeden 35 ekibin katıldığı yarışta ilk startı Troy Atı önünde Çanakkale Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Gençlik Spor Müdürü Aziz Sinan Alp, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu/TOSFED Çanakkale İl Temsilcisi Mustafa Kansu verdi.

Çanakkaleli seyircilerin alkışları ile Troy Atı önünde toplanan farklı kategoride yapılı araçlar, yoğun alkışlarla karşılandı. Seremonik Start anında yapılan kısa röportajlarda ekipler özellikle 3. senesini dolduran bu uluslararası organizasyona katılmaktan heyecan duyduklarını ve Çanakkale’nin muhteşem doğasını yansıtan parkurlarda yarışmaktan çok mutlu olduklarını belirttiler. Seremonik Startta aldıkları yol notları ile KİPA Özel Seyirci Alanına ulaşan ekipler, özel hazırlanmış, sert virajlar ve köprü geçişleri ile heyecan dozu arttırılmış parkurda, ikili kalkışla start alarak bir sonraki gün start sıralarını belirlemek üzere en iyi zamanlara imza atmaya çalıştılar.

Prolog sonuçlarına göre en iyi ilk üç dereceyi “Canam Maverıck X3 Xrs T” ile yarışan Bulgar Yarışçı Vladıslav Velkov - Ilıyan Georgıev ekibi aldı. Onu iki İtalyan ekip takip etti. “Mıtsubıshı Pajero Wrc” ile yarışan Sergıo Gallettı - Danıele Fontana ve “Mıtsubıshı L200” ile yarışan Succı Andrea - Massımo Salvatore İntercity sponsorluğu ile yarışan Türk ekip Ali Vural Ak - Burhan Şahin, “Mıtsubıshı Pajero” araçları ile günü 4. Sırada tamamladılar.

5 organizatör ülkenin katıldığı 6 ayaklık Uluslararası bir Off-Road Yarış Serisi olan “East European Tout Terraın Serıes’in 5. Ayağı olan Baja Troia Turkey, 20 Ekim’de sona erecek.

Ralli ve Raid Kategorilerinde koşulacak ve 4 gün sürecek yarışta, Türkiye’nin önde gelen yarışçıları ve aralarında tanınmış yarış takımı Rallıart’ın da yer aldığı farklı ülkelerden yabancı ekipler yer alıyor.

Toplam uzunluğu 850 km’yi bulan etaplarda 4 gün sürecek yarışta 18 Ekim tarihinde her biri 123 km’lik iki Özel Etap koşulacak. 19 Ekim programında her biri 83 km’lik 2 Özel Etap ve 1 Super Stage olacak. 20 Ekim tarihinde 85’er km’lik 2 Özel Etap ile yarış sonlandırılacak.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO (“BAJA TROİA TURKEY 2019” ÇANAKKALE'DEN START ALDI)
3.141 kez okundu