YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Baja Troia Turkey 2022” Yarışları Başladı

İstanbul Off-Road Kulübü tarafından düzenlenen ve 2022 yılı takviminde FIA tarafından Cross-Country Bajas European Cup Aday Yarış statüsüne alınan Uluslararası “Baja Troia Turkey 2022” etkinliğinin seremonik açılış startı Çanakkale Valisi İlhami Aktaş tarafından gerçekleştirildi.

23 Eylül 2022 tarihinde eklendi

Kordon boyunda gerçekleştirilen Baja Troıa Türkiye-2022 seramonik açılış startına Vali İlhami Aktaş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Eren Üçlertoprağı, İstanbul Off-Road Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Tüfekçi, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Kansu ve vatandaşlar katıldı.

ETAPLAR

4 gün sürecek yarış, Sıralama Turlarının ardından, Çanakkale Truva Atının önünden Seremonik Start ile başlayacak. Sonraki 3 gün içinde Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler köyleri çevresinde 550 km uzunluğunda toplam 8 Özel Etap koşulacak. Etapların içinde Çanakkale Merkezde hazırlanan 3 Super Stage Seyirci Etabı da yer alacak. Yarışın toplam etap uzunluğu 900 km olacak.

Yaklaşık 6 km uzunluğundaki Seyirci Etabında aynı çizgiden ve aynı anda start alan iki yarış aracı, bir köprü geçişi ile birleşen “8” biçimindeki ikiz parkurları tamamlayıp finiş noktasına en kısa zamanda gelmeyi hedefliyorlar.

YARIŞ BRANŞLAR

Baja Troia Türkiye 2022’de Ralli Klasmanı dışında ayrıca hız gerektirmeyen ve katılımcıların yol notu ile yarış parkurunu izleyebildikleri Raid Klasmanı da yer alıyor.

KATILAN EKİPLER

Ralli ve Raid sınıflarında koşulacak organizasyona şu ana dek İtalyan, Bulgar ve Türk sporculardan 37 ekip kayıt yaptırdı. Yabancı ekipler içinde özellikle, sadece prestijli yarışlara takım yollayan İtalyan Ralliart takımı da bulunmakta.

SEYİRCİLER

Seyirciler, özellikle Çanakkale merkezinde Truva Atı Heykelinin olduğu meydanda gerçekleşen ve Protokolün de katıldığı Seremonik Starta ilgi gösteriyorlar. Şehrin içinde yer alan özel bir parkurda gerçekleşen Seyirci Etabı, farklı ve iddialı etabı ile seyircilerin gözdesi oluyor.

GÜVENLİK

Yarışın tamamı araçlara takılan GPS cihazları ile online izleniyor. Bu takip cihazları sayesinde farklı sinyallerle duran, kaputu açılan araçlar takip ediliyor. Kaza durumunda acil yardım düğmesi ile araçlara anında ulaşım sağlanıyor. Etap içlerinde Kurtarıcı (Rescue) araçları, iletişimin kesintisiz işlemesi için SOS ekipleri, 4x4 Ambulans ve İtfaiye araçları ve acil durumlar için helikopter desteği yer alıyor.

GÖREVLİLER

Yarışta 200’e yakın görevli ve hakem görev alacak. Etaplarda toplam 39 rescue araç, 4 sağlık ekibi, 4 itfaiye, 4 ambulans, 42 SOS görevlisi görev yapacak. Ayrıca UMKE – Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri desteği ile sağlanan 4x4 ambulanslar ve helikopterler acil bir durum karşısında müdahale için hazır bekletilecek.

ETAP ÇALIŞMALARI

İSOFF Uluslararası Otomobil Sporları alanında Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek ve katılımcılara Çanakkale’nin harika doğal dokusu ve efsanevi tarihi geçmişi içinde unutulmaz bir yarış deneyimi yaşatmak için Çanakkale bölgesinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. 

ÇEVREYE DUYARLILIK

Baja Troia Türkiye 2022 organizasyonu çevreye karşı sorumluluk bilinci ile gerçekleştiriliyor.. Bu sene Servis Alanı ve Ralli Merkezde Plastik/Kâğıt/Cam/Metal/Pil Atık Ayrıştırma Kutuları bulundurulacak. Servis Alanında ekiplerden yağ değiştirme için özel koruyucu malzeme kullanımı talep edildi. Tüm organizasyonda kâğıt kullanımını en aza indirmek için karekod ile bilgi sistemine geçildi. Kumanyalarda naylon poşet yerine kese kâğıdı ile dağıtım kararı alındı. Organizasyonda kullanılmayan yemekler Çanakkale Belediyesi ilgili birimleri tarafından toplanıp Hayvan Barınaklarına dağıtılacak.

Ayrıca Çanakkale Belediyesi Tohum Evi ile yürütülen ortak proje kapsamında ekiplere ve orman için etaplarda görev alacak görevlilere tohum topları verip, görev noktalarında/start noktalarında doğaya atmalarını sağlanacak.

MEDYA

Yarış bajatroiaturkey.com sitesinden canlı olarak takip edilebilecek. Ayrıca Sportity Aplikasyonunu indirerek, yarışın akışı, start listeleri ve etap sonuçları hakkında anlık bilgi alınabilecek. Yarışı yerinde izlemek ve fotoğraflamak isteyen basın mensupları için belirlenecek noktalara yol notu ve koordinasyonlar ile ulaşılabilecek.

Her yarış günü sonunda günlük görüntü ve sonuçlar, bajatroiaturkey sitesinde yayınlanacak ve Baja Troia Türkiye Whatsapp Medya grubunda paylaşılacak.

DESTEKÇİLER

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) destekleriyle düzenlenen organizasyona Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi de tam destek veriyorlar. Ana Destekçi MAJOR dışında Terzioğlu Vakfı, Büyük Truva Oteli, TMS Grup, Mega Metal, Boz Tıbbi Malzeme, Ender Mağazaları, HIC Industrial Solutions, Noccar, Tekfil, Pesent’e, Eko Sistem, EnkayModa organizasyonumuzun kusursuz işleyebilmesi için İstanbul Off-Road Kulübü’nün yanında yer alıyor.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

5.604 kez okundu