YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

Belediye İş Merkezi Yıkılıp Yerine Yenisi Yapılacak

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan ve 17 Nisan 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi Ve Otopark İle Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması süreci başladı.

18 Nisan 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale Belediyesi, kentin çehresini yenileyecek yeni bir projeye daha imza atıyor. Kent Merkezinde, Cumhuriyet Meydanının hemen yanında bulunan mevcut Belediye İş Merkezi ve yakın çevresinin günümüzün gelişen gereksinimlerini karşılamaması nedeniyle bu alanı kapsayacak olan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi Ve Otopark İle Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması Resmi Gazete'de de ilan edildi.

Bu kapsamda, tasarlanacak olan Çarşı ve Yaşam Merkezi’nin farklı yaş gruplarının yararlanabileceği ticaret ve yaşam boyu sosyo-kültürel faaliyetleri destekleyen bir çekim noktası olması amaçlanıyor. Ayrıca aynı bütün içinde kent merkezindeki otopark alanlarını arttırmak amacıyla da yarışmaya çıkılıyor. Bu amaçla, çağdaş, kent estetiğine uygun ve yakın çevresi ile bütün olacak şekilde bir mimari tasarım hedefleniyor.

Yarışma alanında bulunan bina, 1980’li yılların ikinci yarısında Belediye İş Merkezi ve Katlı Otopark olarak yapılmıştır. Mevcut binada 5308,60 m² iş merkezi alanı ve 210 araçlık 4226,50 m² katlı otopark alanı bulunuyor. Sözü edilen bu alan “Çanakkale Kentsel Sit Alanı 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” kapsamında yer alıyor.

Kentsel hizmetlerin çağdaş, işlevsel bir bütün içinde kentlilerin en kolay ulaşacağı bir biçimde verilebilmesi ve yine aynı bütün içinde yeni bir cazibe merkezinin oluşturulabilmesi amaçlanıyor. Bu amaca uygun olarak ekonomik, yenilikçi ve işlevsel çözüm, çoğulcu bir seçimle belirlenerek projenin müellifi saptanacak.

17 Nisan 2018 Salı günü ilan edilen yarışmanın proje son teslim tarihi 10 Temmuz 2018 olup, sonuçların 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü açıklanması hedefleniyor.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.066 kez okundu