YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Binlerce Kişi “Turkcell Gelibolu Maratonu”nda Koştu

Çanakkale’de GTP Turizm A.Ş. ortakları Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik’in çabaları ile gerçekleştirilen ve 4 yıldan buyana da büyük ilgi gören “Turkcell Gelibolu Maratonu”nda binlerce kişi "Adımlar Fidana" teması adı altında koştu.

06 Ekim 2019 tarihinde eklendi

104 yıl önce 18 farklı milletin göğüs göğüse çarpıştığı, dünyanın en çetin ve kanlı  mücadelelerinden birine ev sahipliği yapmış olan Tarihi Gelibolu Yarımadası bu yılda yine binlerce sporseveri konuk etti.

Bu yıl “Adımlar Fidana” sloganıyla Turkcell’in isim sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlik Morto Koyu’ndan start aldı. Hem maraton, hem de yarı maraton ve 10 kilometrelik koşunun startı, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü İsmail Özbayraktar tarafından verildi.

Özbayraktar, yaptığı açıklamada, Gelibolu Yarımadası’nda olmaktan ve maratonu gerçekleştirmekten duydukları mutluluğu dile getirerek, “Güzel bir temamız var. “Adımlar fidana'” diyoruz. Barış için koşuyoruz. Turkcell olarak yeşile çok önem veriyoruz. Bu etkinlikte her katılımcı için 10 fidan dikeceğiz. Dünyanın her yerinden gelen katılımcıların olması bizi de son derece mutlu ediyor” dedi.

TARİHİ YARIMADADA KOŞTULAR

Bugüne kadar binlerce kişinin katıldığı organizasyonda bu yılda yine etkinlik, Maraton, Yarı Maraton, 10 Kilometre Koşusu ve 5 Kilometre Halk Koşusu mücadeleleri şeklinde yapıldı. Turkcell Gelibolu Maratonu’nun en zorlu etabı olan 42 kilometrelik parkur ile 21 Kilometrelik Yarı Maraton etabı ve 10 kilometrelik koşunun startı aynı anda veridi. Büyük katılımın olduğu 5 kilometrelik halk koşusu da yine Morto Koyu’ndan başladı. Bütün yarışmalar yine başlanılan nokta olan Morto Koyu’nda sona erdi.

DERECEYE GİRENLERE TÖRENLE MADALYALARI VE KUPALARI VERİLDİ

Büyük ilgi gören bu yılki etkinlikte yarışmayı çip ile tamamlayan bütün koşuculara Morto Koyunda düzenlenen törende madalyaları verilirken; genel klasmanda ve yaş kategorilerinde dereceye girenlere ise kürsüde kupaları takdim edildi.

Yarışma sonunda dereceye girenler ise şu şekilde belirlendi:

Erkeklerde 2 saat 50 dakika 6 saniyelik derecesiyle Murat Kurtak birinci olurken; Muhammed Edip Karabacak ikinci, Yalçın Doğu da üçüncü sırayı elde etti.

Kadınlarda ise Raziye Arabacı 3 saat 52 dakika 36 saniye ile ilk sırada yer alırken; Mariya Mihaylova ikinci, Elçin Demirel Ay da üçüncü oldu.

Yarı maratonda ilk üçer sırayı erkeklerde Ümit Er, Fatih Buzgan ve Erkan Bacak; kadınlarda da Meryem Kılıç Gündoğdu, Gülşah Karasakal Öztaş ve Fatma Duman aldı.

10 kilometrelik koşuda ilk üçer sıra erkeklerde Ercan Savaşan, Erkan Çiftçi ve Erkan Öz, kadınlarda da Esra Sağlam, Yosun Tutum ve Nimet Atlaş şeklinde oluştu.

BARIŞ ORMANINA HER BİR KATILIMCI İÇİN 10  FİDAN DİKİLDİ

Öte yandan bu yıl “Adımlar Fidana” sloganıyla Turkcell’in isim sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte organizasyon yetkilileri 3 yıl önce oluşturulan Turkcell Barış Ormanı’na her bir katılımcı için 10 fidan dikti. Böylece son 3 yılda katılımcılar adına dikilen fidanlarla oluşturulan ormanda bu sene 100 bin fidan toprakla buluşmuş oldu.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

4.848 kez okundu