YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

“Bir İnce Sızı Nisan 1915” Seyircisi İle Buluştu

Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından,“Bir İnce Sızı Nisan 1915” tiyatro oyunu seyircisiyle buluştu.

19 Mart 2019 tarihinde eklendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinde yer alan Necip Fazıl Kısakürek Salonu'nda "Bin İnce Sızı Nisan 1915" oyununa, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Şube Müdürleri ve sanatseverler katıldı.

Tufan Gündüz’ün “Nisan’ın İki Günü” adlı romanından Tufan Gündüz ve Faruk Emre Özünlü tarafından uyarlanan oyunda, 1915 yılının Nisan ayında geçen iki farklı drama ve mücadeleye tanık olunuyor. Bir tarafta siyasi hırsların gün yüzüne çıktığı bir ortamda dağılan bir ailenin dramına ve yaşam mücadelesine şahit olurken, diğer tarafta Gelibolu’daki düşman çıkarması sırasında farklı coğrafyalardan gelen askerlerin yoksullukla ve savaşla dağılmış yaşamlarının dram dolu hikayelerine ve bütün zorluklara rağmen birbirlerine ve yaşama tutunma mücadelelerine şahit olunuyor.

2 perde ve yaklaşık iki buçuk saat süren oyun sanatseverlerden büyük alkış aldı.

Çanakkalelilerin büyük ilgi gösterdiği oyunun sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, "Başarılı bir oyun seyrettik. Yerli ve milli oyunlarımızı ön plana çıkartmak istiyoruz, güzel bir ortamda güzel bir eser izledik. Bu milletin evlatları Anadolu topraklarında bin yılı aşkın bir zamandır bir ve beraber yaşıyor. Üzerinde yaşadığımız topraklarda bu milletin evlatları 104 yıl evvel Türküyle, Kürdüyle, Çerkrziyle, Alevisiyle, Sünnisyle emperyalist devletlere karşı bir destan yazdı. Bizim bu birlik ve beraberliğimiz barış ve kardeşlik içinde devam edecektir" dedi.

Oyun sonunda Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncularını tebrik eden Dokuz, çiçek takdiminde bulundu.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

802 kez okundu