YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Boğaz Köprüsü”nde Kazık Çakma Çalışmaları Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yapımı devam eden “1915 Çanakkale Köprüsü”nde deniz içerisinde gerçekleştirilen temel iyileştirme amaçlı kazık çakma çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

25 Kasım 2018 tarihinde eklendi

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki Şekerkaya ve Gelibolu Sütlüce şantiyelerinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bölgede çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, “İnşaatı yapılmakta olan Malkara Kavşağı, Gelibolu, Sütlüce ve Lapseki Şekerkaya Umurtepe kesimleri arasındaki 101 kilometrelik kesimde çalışmalar sürdürülüyor. Bugün itibarıyla özellikle bu projenin en önemli yapısı olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde, deniz içerisinde yapılmış olan temel iyileştirme amaçlı kazı ve kazık çalışmaları tamamlanmış durumda. Yine bu temeller üzerine yerleştirilecek olan keson imalatlarında da sona yaklaşıldı. Bu yıl sonu itibariyle kuru havuzda yapılan, inşa edilen keson imalatı ki bunlar iki adetten oluşuyor, biri Asya diğeri Avrupa tarafındaki köprünün temeline yerleştirilecek ve köprünün ayakları bu temel üzerine inşa edilecek” dedi.

KÖPRÜ 2X3 ŞERİTLİ OLACAK

Boğaz Köprüsünün 2x3 şeritli olacağını da belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “ Köprüde tabliye genişliği 45 metre, tabliye yüksekliği de 3,5 metre olacak. Her iki ayak, denizin Avrupa tarafındaki 37 metre altında, Asya tarafındaki ise denizin 45 metre altında zeminle buluşacak. Proje kapsamında 1 adet asma köprü, 2 adet yaklaşım viyadüğü, 4 adet betonarme viyadük, 10 adet alt geçit köprüsü, 33 adet üst geçit köprüsü, 6 adet köprü, 43 adet alt geçit ve 115 adet çeşitli boyutlarda menfez, 12 adet kavşak, 4 adet otoyol hizmet tesisi, 2 adet bakım işletme merkezi, 6 adet ücret toplama istasyonundan oluşacak. Köprümüzün inşaatı tamamlandığında Kuzey Marmara bölgesini Güney Marmara bölgesine, Ege ve Batı Akdeniz bölgesine bağlamış olacak. Yaklaşık ulaşım süresi normal şartlarda bir saat, trafiğin yoğun olduğu saat ve günlerde bu süre 5 saate kadar çıkıyordu. Bu projenin hizmete girmesiyle artık Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasındaki seyahat süresi 6 dakikaya inecek. Avrupa'dan gelip Ege bölgesine gidecek olan trafik artık deniz araçlarında beklemeden veya İstanbul Boğazı'nı, körfezi dolaşmadan bu köprü vasıtasıyla çok kısa bir sürede Ege bölgesine, Güney Marmara bölgesine ulaşmış olacak. Köprüyü 18 Mart 2022 tarihinde tamamlayıp halkın hak ettiği hizmeti sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.938 kez okundu