YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Bozcaada’da Yarım Saatte Deniz Dibinden 40 Çuval Çöp Toplandı

Her yıl Eylül ayının üçüncü haftasında kutlanan Uluslararası Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile GESTAŞ Deniz Ulaşım Turizm Tic. A.Ş. ortaklığında Bozcaada Limanı'nda deniz dibi temizliği gerçekleştirildi.

19 Eylül 2022 tarihinde eklendi

Etkinliğe Bozcaada Kaymakamı Muhammet Mustafa Kara,  Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Bozcaada Liman Başkanı Hüseyin Bilgin, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Funda Yalın, Gestaş Genel Müdürü Mahir Sevinç, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, ÇOMÜ Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr. Adnan Ayaz katıldı. 

“Denizlerimizi Koruyalım, Birlikte Yaşatalım” sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'ne bağlı öğretim üyeleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dalgıçlarının gerçekleştirdiği etkinlikte yarım saatte deniz dibinden 40 çuval atık çıkarıldı. Hayalet balık ağları, lastik, cam ve plastik şişeler, metal teneke, plaj sandalyeleri, seramik tabaklar deniz dibinde yer alan çöpler olarak dikkat çekti. 

“DENİZLERİMİZ BİZİM YAŞAM KAYNAĞIMIZ”

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr..Ekrem Şanver Çelik; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve GESTAŞ arasındaki "Denizleri Koruyalım, Birlikte Yaşatalım" sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Eylül ayının 3. Haftasında kutlanan Uluslararası Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla Bozcaada Limanı'nda deniz dibi temizliği etkinliği düzenledik. Bu etkinliğin amacı tabi ki farkındalık oluşturmak, deniz kirliliğine dikkat çekmek. Bunun yanında bir nebze de olsa denizlerimizin temizliğine katkıda bulunmak. Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, oksijen depomuz. Aynı zamanda besin kaynağımız. Ayrıca milyonlarca deniz canlısının yaşadığı bir alan. Balıkçılarımız için de geçim kaynağı. Denizlerimize çok iyi bakmalıyız, özellikle çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmamız gerekiyor. Görevimiz doğamızı, çevremizi korumak ve bu bilinçte nesiller yetiştirmek olmalı”  ifadelerini kullandı.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.620 kez okundu