YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Boğaz Köprüsü İhalesi Yapıldı

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şekerkaya mevkisi ile Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasında yapılacak olan “Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü” nün ihalesi gerçekleştirildi. İhaleyi en kısa sürede köprüyü yapmayı taahhüt eden "Daelim (Kore) -Limak- SK (Kore) Yapı Merkezi Ortak Girişimci Grubu" kazandı.

26 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve Çanakkale Boğaz Köprüsü projesi için Yap-İşlet-Devret modeli kapsamında açılan ihalede bugün teklifler alındı. İhalede teklif veren firmalar (Daelim (Kore) -Limak- SK (Kore) Yapı Merkezi Ortak Girişimci Grubu), (IHI-Makyol- Nurol-Jex Way Ortak Girişim Grubu), (Cengiz- Kolin- Cihna Railvway Major Ortak Girişim Grubu) ve (IC İçtaş- Asaldi Ortak Girişim Grubu) oldu. 4 ortak girişim grubunun teklif verdiği Çanakkale Boğaz Köprüsünün inşaat süresinin 5,5 yıl olarak planlandığını açıklandı.

İHALEYİ "DAELİM (KORE) -LİMAK- SK (KORE) YAPI MERKEZİ ORTAK GİRİŞİMCİ GRUBU" KAZANDI

Yapılan değerlendirme sonunda ihaleyi en kısa sürede köprüyü yapmayı taahhüt eden "Daelim (Kore) -Limak- SK (Kore) Yapı Merkezi Ortak Girişimci Grubu" kazandı. 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil toplam 16 yıl 2 ay 12 gün işletme süresini teklif eden grup ihaleyi kazanmış oldu.

Gelibolu-Lapseki arasında yapılacak olan ve yapı tasarım ömrü 100 yıl olacak 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün tasarım-taslak özellikleri ise şöyle:

Çanakkale Boğazı Genişliği : 3900 metre

Toplam Köprü Boyu : 3869 metre

Orta açıklık : 2023metre

Kenar açıklıklar : 2 x 800metre (Ankrajlar Denizde olursa)

Kenar açıklıklar : 2 x 1000metre (Ankrajlar Karada olursa)

Köprü Tipi : Çelik Asma

Gelibolu Yaklaşım Viyadüğü : 900 metre

Lapseki Yaklaşım Viyadüğü : 650 metre

Şerit sayısı : 2x3 Otoyol Şeridi

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu:

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2023 yılında hedeflenen otoyol projeleri kapsamında projelendirilen Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale Savaştepe Otoyolunun uzunluğu ise 324,415 kilometre olarak belirlendi.

1. Kesim otoyol toplam uzunluğu Km: 277+599 olacak ve İstanbul İli, Silivri İlçesi, Tekirdağ İli, Marmara Ereğlisi, Çorlu, Süleymanpaşa ve Malkara İlçesi, Çanakale İli, Gelibolu, Lâpseki, Çan ve Yenice İlçesi, Balıkesir İli, Balya ve Merkez İlçesi sınırlarından geçecek..

2. Kesim otoyol ise esasen sadece boğaz kesimi ve bağlantı yolları olup, toplam uzunluğu Km:46+816 olacak ve Çanakkale ili Gelibolu ve Lapseki ilçelerinden geçecek  1. ve 2. kesim olarak incelenen proje güzergahı bir bütün olup toplam otoyol uzunluğu ise Km: 324+415 olarak belirlendi.

Çanakkale Boğaz Köprüsünün yapımına 18 Mart 2017 tarihinde başlanması planlanıyor.

İŞTE ÇANAKKALE BOĞAZ KÖPRÜSÜ PROJESİNİN GÜZERGAHI... (AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ)

http://www.canakkaletravel.com/haber/iste-canakkale-bogaz-koprusunun-guzergahi.html

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

21.084 kez okundu