YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

“Çanakkale-İstanbul Uçak Seferleri Yeniden Başlamalı”

Yıllardır sorun haline gelen Çanakkale-İstanbul arasındaki uçak seferlerinin 2019 yılı turizm sezonu öncesi yeniden iptal edilmesi tepkilere sebep oluyor.

17 Kasım 2018 tarihinde eklendi

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Çanakkale Körfez Yöre Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale-İstanbul arasındaki uçak seferlerinin 2019 turizm yılı öncesi iptal edilmesinin yanlışlığına dikkat çekerek, “2018 yılının “Troya Yılı” olarak ilan edilmesi bölgemize büyük bir cazibe kazandırdı. Bununla birlikte Çanakkale’ye 500 binden fazla yabancı turistin gelmesini bekliyoruz. Müzemiz tamamlandı ve hizmete açıldı. Ciddi bir ilgi görüyor. Ziyaretçi sayısının her gün arttığını görüyoruz. Troya Antik Kenti, Assos, Gelibolu Yarımadası, Çanakkale şehir merkezine baktığımızda bugün artık Çanakkale şehri çok ciddi bir turizm destinasyon merkezi haline geldi. Devletimizin ciddi katkılarıyla alt yapı sorunlarımız büyük ölçüde giderildi. Troia bölgesi Çanakkale’nin, ülkemizin gözdesi haline geldi. Midilli deniz otobüsü seferlerinin başlaması ile birlikte Midilli adasına gelen turistlerin Çanakkale’ye büyük bir artı katacaktır. Günde 12 uçağın inip kalktığı Midilli adasında turistler 6 gün konaklıyorlar. Önümüzdeki yıllarda buraya gelecek olan turistlerden ciddi pay kapacağımıza inanıyoruz. Fuarlar mevsimine girmiş bulunuyoruz. EMİTT başta olmak üzere uluslar arası fuarlara katılım göstereceğiz” dedi.

“ÇANAKKALE-İSTANBUL UÇAK SEFERLERİNİN İPTAL EDİLMESİ BÖLGEMİZ İÇİN BÜYÜK KAYIP”

Çanakkale-İstanbul uçak seferlerinin iptal edilmesinin bölge turizmi için büyük ayıp olduğunu da belirten Ahmet Çelik, “Maalesef Çanakkale-İstanbul uçak seferleri sona ermiş bulunuyor. Bizim en kısa sürede uçak seferlerine ihtiyacımız var. Çünkü uluslar arası entegrasyonu tamamlayabileceğimiz, destinasyon için en önemli yer İstanbul üzerinden tüm dünya ile bağlantıdır. Dolayısıyla bizim İstanbul’la olan uçak bağlantımız eksik kalırsa ulaşımı bir tripod olarak düşünürsek biz çok önemli bir ayağı kaybetmiş oluyoruz. Kara ulaşımı anlamında Avrupa ile komşuyuz. Deniz seferlerimiz Midilli üzerinden sağlanırken; hava yolu ulaşımında aksama meydana geliyor. Fakat uluslar arası bağlantımızı sağlayacağımız sadece Ankara uçuşları ile sınırlanmış durumda. Devletimize, Kamu kurumlarına ve siyasilerimize seslenmek istiyorum; uçak seferlerinin İstanbul-İzmir ayağının olmadığı bir Çanakkale düşünülemez! Kısa zamana kadar turizmin kavşağı olacak Çanakkale için İstanbul’dan mutlak surette uçak seferlerinin başlatılması gerekiyor. Anzak törenlerinin yapılacağı Nisan ayı yaklaşmaktadır. Duyumlarımıza göre Türk Hava Yolları Avustralya ile direk uçuş seferleri başlatacak. Bizim bu entegrasyonu tamamlamamız için mutlaka İstanbul’a uçuş seferlerinin sağlanması gerekiyor. THY yetkilileri ile biz bu konuyu daha önce konuşmuştuk. Bir uçak seferinin THY ile Çanakkale’ye uçuş yapmasının sağlanması gerekiyor. Bu konuda turizmciler olarak bizim üzerimize düşen neyse bizler yapmaya hazırız. Fakat bu konuda yetkililerin, milletvekillerimizin, devletimizin bizlere destek olmasını ve bu seferlerin yeniden başlatılmasını istiyoruz” dedi.

“İSTANBUL SEFERLERİ YENİDEN BAŞLATILIRSA; DİĞER ÜLKELERDEN GELECEK TURİSTLERİ ÇANAKKALE’YE DAHA KOLAY GETİREBİLİRİZ”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Çanakkale Körfez Yöre Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Atatürk Havalimanı’nın kısa bir süre sonra kapatılacağını, seferlerin Sabiha Gökçen veya İstanbul Havalimanı üzerinden devam edeceğini belirterek, “Bizim bu fırsatı kaçırmamamız gerekiyor. 2018 yılı için çok ciddi emek sarf edildi. Sonuçları da ortadadır. Yeni turizm sezonu öncesinde Çanakkale’ye İstanbul’dan uçak seferlerinin olmaması çok büyük eksikliktir. Turizmde kara ve deniz ulaşımının pek tercih edilmedi, hava yolunun büyük önem kazandığı bir çağda bizim İstanbul’a havadan ulaşamıyor olmamız turizmciler olarak bizleri üzüyor. Çünkü bizlerin yurtdışından getireceği turistleri en çok taşıdığımız hat hava yolu hattıdır. İstanbul seferleri yeniden başlatılırsa; diğer ülkelerden gelecek turistleri de Çanakkale’ye daha kolay getirebiliriz. Bu sorunun kısa süre içerisinde çözüleceğine inanıyoruz. 2018 yılını Troya Yılı ilan ettirmiş bir şehir olan Çanakkale var. Bu başarıya imza atan Çanakkale’nin milletvekilleri, valimiz, Belediyemizin yine bir bütün olarak İstanbul seferlerini başlatılması için çaba göstermelerini istiyoruz. İstanbul seferlerinin 2019 yılı başlamadan, yeni turizm sezonu başlamadan önce tekrar gerçekleştirilmesini istiyoruz ki; bölgemize daha fazla insan çekebilelim” şeklinde konuştu.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanama

1.940 kez okundu