YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale Kara Savaşları'nın 107. Yıl Hazırlıkları Sürüyor

Çanakkale Kara Savaşları'nın 107. yılı dolayısıyla 24-25 Nisan'da Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenecek törenler ve anma programı ile ilgili hazırlıklar bütün hızıyla sürüyor.

18 Nisan 2022 tarihinde eklendi

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda Şehitler Abidesi, Anzak Koyu ve Conkbayırı’ndaki tören alanlarında çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten yetkililer, törenlere katılacak konukların oturacağı portatif tribünler, sahne, dinlenme odaları ile giriş ve çıkışlar için oluşturulacak güvenlik koridorlarının kurulumunun yanı sıra ihtiyaç duyulan bölgelerde peyzaj düzenlemesi çalışmalarının son aşamaya geldiğini söylediler.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 107. yılı dolayısıyla 24-25 Nisan'da düzenlenecek törenler ve anma programı ile ilgili çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Türk tarihi ve milleti açısından çok önemli olan buradaki savaşların dünyanın çok değişik ülkelerinde de bir hatırası var. Başta Anzaklar yani Avustralya ve Yeni Zelandalılar olmak üzere birçok ülke burada her yıl olduğu gibi yine törenlerini icra edecekler. Anzak Koyu’nda düzenlenecek şafak töreninin dışında ayrıca İngilizler ve Fransızların da anıtlarda törenlerini gerçekleştirecek.Tarihi Alan ve Gelibolu Yarımadası “Barışın ve efendiliğin hakim olduğu bir yer” Herkes burada özgürce ve huzur içinde hem ziyaretini gerçekleştiriyor, hem de törenlerini icra ediyor. Çanakkale Savaşları’ndan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anzak annelerine seslendiği gibi bu toprak artık onların evlatlarının ebedi istirahatgahı olan yerlerdir. Artık onlar bu toprakların evlatları olmuşlardır ve huzur içinde uyusunlar. Biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak buraya gelen misafirlerimizi, ziyaretlerimizi rahat ettirmek, huzur içinde ziyaretlerini ve törenlerini yapmalarını sağlamak için bütün devletimizin kurumları ile beraber çalışıyoruz” dedi.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

5.676 kez okundu