YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale, Kordon Boyunda Yeni Bir Tesise Kavuşacak

Kordonboyunda Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri ile İl Halk Kütüphanesinin bulunduğu alanda yapılması planlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak proje kentteki ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yetkililer ile paylaşıldı.

22 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Bir süredir gündemde olan Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinin yenilenmesi projesi ile bu projeyle ortak gerçekleştirilmesi planlanan İl Halk Kütüphanesi binasının yenilenmesine yönelik olarak, idaremiz ile ortak yürütülen çalışma kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak projenin bilgilendirme toplantısına, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclisi İmar Komisyonu Üyeleri, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Osman Zeki Coşar, Kent Konseyi temsilcileri, Mahalle Muhtarları, Mimarlar Odası temsilcileri ve serbest mimarlar ile İnşaat Mühendisleri Odası temsilcileri katıldı.

Haziran ayı Belediye Meclis Toplantısında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Aldemir tarafından Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri ile İl Halk Kütüphanesinin bulunduğu alanı ortak bir şekilde değerlendiren taslak projenin sunumunun gerçekleştirildiğini kaydeden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bugün de ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelerek, taslak projenin değerlendirileceğini söyledi. Başkan Gökhan, projenin yanı sıra Sosyal Tesislerin de hangi fonksiyonlarla düzenlenmesi gerektiğine ilişkin fikir alışverişinde bulunulacağını sözlerine ekledi.

Bakanlık tarafından hazırlanan sunumun ardından katılımcılar, hem projeye yönelik hem de sosyal tesislerin fonksiyonlandırılmasına ilişkin görüşlerini ifade ederken, Başkan Gökhan, projeye ilişkin katılımcı bir anlayışla görüşmelerin ve çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

BU BÖLGEYE NE YAPILACAK?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından önerilen proje kapsamında Halk Kütüphanesi ile Sosyal Tesisler yıkıldıktan sonra tesislerin arka kısmında bulunan otopark alanı da buraya ilave edilecek. Halk Kütüphanesi ile Sosyal Tesislerin yerine yenisi yapılarak bu binalar birbirine üst geçit ile bağlanacak. Bu üst geçidin üzerinde seyir terası da olan 200 kişilik toplantı salonu da yapılacak. Projede ayrıca Halk Kütüphanesinin alanı toplamda 1000 metrekare iken yapılacak yeni çalışma ile kütüphane alanı 4000 metrekareye çıkacak. 4 katlı olması planlanan projede Sanat Sokağı olarak bilinen sokakta ise çevre düzenlenmesi yapılmasının dışında herhangi değişiklik yapılmayacak.

3.504 kez okundu