YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale Savaşları’nın İlk Şehitleri Törenle Anıldı

3 Kasım 1914 tarihinde, Seddülbahir Kalesi’nde şehit düşen ilk askerlerimiz tören ile anıldı.

03 Kasım 2019 tarihinde eklendi

Çanakkale Savaşları’nın başlangıcı olarak kabul edilen 3 Kasım 1914'te, İngiliz ve Fransız donanmalarına ait gemilerin, boğazın girişini bombardımanı sırasında şehit olan 5 astsubay ve 81 er için Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir Köyü’nde tören düzenlendi. Seddülbahir Kalesi’nde düzenlenen anma törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, Avustralya Büyükelçi Yardımcısı Jeremy Gruith, daire amirleri, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan anma töreni Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı personeli Özgür Kaya’nın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti.

Anma töreninde konuşan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise 105 yıl önce yaşanan savaşta ilk şehit olan 5 subay ve 81 erin önemine değinerek, “105 yıl önce 3 Kasım 1914’te hemen arkamızda bulunan denizde, o dönemin düşman donanması Seddülbahir’e haksızca, hukuksuzca saldırmış ve Çanakkale'nin ilk şehitlerini vermişizdir. Bu şehitlerimiz Çanakkale’de 1 yıl sürecek olan savaşın ve o büyük destanın başlangıç sürecini oluşturmuşlardır. Çanakkale'nin ilk şehitleri, ilk kahramanları olarak tarihi geçmişlerdir. Biz de bugün o büyük kahramanları, büyük ecdadımızı hatırlamak, unutmamak ve unutturmamak adına burada toplanmış bulunuyoruz” dedi.

“GEÇİLEMEYEN ÇANAKKALE, BİR SIR DEĞİL BİR GÜÇTÜR”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da törende yaptığı konuşmada şehitleri rahmetle andıklarını belirterek, “Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda ilk şehitlerimizi verdiğimiz günün 105. yıldönümünde, şanlı ecdadımızın huzurunda şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmanın manevi onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Bağımsızlık, vatan, bayrak ve kutsal değerlerimiz uğruna şehit olmayı ulaşabilecek en yüksek mertebe, en kutsal paye bilen şanlı ecdadımız, bizlere destanlarla örülmüş mukaddes bir miras bırakmıştır. Çanakkale inancın ve azmin hiçbir engel tanımadığının canlı şahididir. İnancını, kimliğini, kişiliğini, tarihini ve kültürünü bilen aziz milletimizin, değerleri ile yüceldiği yerin adıdır. Geçilemeyen Çanakkale, bir sır değil bir güçtür. Önce manevi değerleri ile bir güçtür, sonra süngüsü ile bir güçtür” şeklinde onuştu.

Yapılan konuşmaların ardından ise Kur'an-ı Kerim okundu, Çanakkale’de şehit olan askerler için dua edildi. Tren “İlk Şehitler Kabristanlığı”na karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

4.072 kez okundu