YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale Turizmde Balkan Pazarı’ndan Ümitli

Dünya genelinde Çanakkale’nin tanıtılması için çaba sarfeden Çanakkaleli turizmciler ara vermeden fuarlara katılmaya devam ediyor.

02 Mart 2016 tarihinde eklendi

Son olarak Romanya'nın en büyük turizm fuarı olan “TTR- Targul De Tursim Al Romaniei”ye katıldıklarını belirten Çanakkale Turistik Otelciler Derneği’nin (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, “ÇATOD’un girişimleri ve çalışmaları Çanakkale Truva Assos Altyapı Hizmet Birliği ve Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkıları ile 24 metrekarelik özel stantta Kültür Turizm Bakanlığı çatısı altında yaptığımız tanıtımda ilimizi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık. Bu fuara ÇATOD adına ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı, Yönetim Kurulu Üyeleri alarak benimle birlikte Ertuğrul Temizel, Salih Yüksel ve ÇATOD üyesi otel temsilcileri katıldı” dedi.

“BALKAN PAZARINDAKİ VAR OLAN MEVCUDİYETİMİZİ GÜÇLENDİRMEMİZ LAZIM”

ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer , 2016 yılının bugüne kadar geçen her yıldan çok daha önemli olduğunu belirterek, “2016 yılı bizim için tam bir mücadele yılı. Bu yıl başta ülkemizin ve Çanakkale'mizin güvenli imajını arttırmak, kendimizi daha iyi anlatmak, uzun yıllardır işbirliği içinde olduğumuz yurtdışı partnerlerimizin Türkiye satışlarında daha güçlü olmalarını sağlamak için can siperhane uğraşıyoruz. Turizmde büyümek, tercih edilen bir destinasyon olmak uzun soluklu, planlı ve istikrarlı bir çalışmayı gerektiriyor. 2016 yılı başında tüm ilgili kurum ve yöneticilere var olan krize karşı acil eylem planı önerdik. Bu kapsamda 'Balkan pazarındaki var olan mevcudiyetimizi güçlendirmemiz gerektiğini belirttik. Bunun akabinde Selanik, İzmir ve İstanbul fuarları sonrasında Sofia, Belgrad ve Bükreş fuarlarına bizzat kendi stantlarımızla katılarak, Çanakkale'yi en iyi şekilde tanıtıp, buralarda bulunan onlarca tur operatörü ile sayısız toplantılar gerçekleştirdik ve çalışmalar yürüttük. Maalesef muhataplarımız çok tedirgin, rezervasyon kayıpları ciddi seviyede, Türkiye Turizminin ne denli güçlü olduğunu hep birlikte göstermeliyiz “dedi

“ROMANYA PAZARI ÇANAKKALE İÇİN ÖNEMLİ”

ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı da yaptığı açımlamada Romanya pazarının Çanakkale için en önemli pazarların başında yer aldığını ifade ederek; “Bu nedenle özellikle son 10 yıldır balkan pazarlarında Çanakkale'nin bir destinasyon olarak algılanması için büyük bir gayret sarfediyoruz. Bu çabalarımız neticesinde Çanakkale'yi ziyaret eden Romanyalı turistlerin sayısı hergeçen gün büyük bir hızla artıyor. 2016 yılı çok zor bir yıl olarak Romanya'da da karşımıza çıktı. Her kesimde endişe hakim, bu algıyı kırmak için büyük bir mücadele veriyoruz. dedi

“TURİZM ACİL EYLEM PLANI TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN UMUT VERİCİ”

Son dönemde açıklanan Turizm Acil Eylem Planı ile ilgili düşüncelerini belirten Kemal Pazarbaşı ve Armağan Aydeğer; “Hükümetimiz tarafından açıklanan Turizm eylem planı çerçevesindeki destekler, sektörün sıkıntılı sürecinin dikkate alındığının göstergesi olup, turizm sektörü için umut vericidir.  Açıklanan turizm acil eylem planı özellikle çok büyük ölçekli yüksek sayılarda incoming yapan, charter uçak kiralayan tur operatörleri ve büyük ölçekli turistik tesisler  için can suyu niteliğinde destekler içermektedir. Diğer taraftan  Çanakkale Turizminin incoming pastasındaki payının düşük olması ve var olan işletmelerinin hacimlerinin açıklanan paketteki tanımlara göre küçük olması nedeniyle, açıklanan acil destek paketinin il genelindeki işletmelere katkısı malesef sınırlı görünmektedir.  Çevreye duyarlı tesisler için belirtilen su ve katı atık bedellerinin tabana çekilmesi, ecri misil değerlerininin azaltılması gibi destekler bölgemizde faydalanılabilir. Diğer taraftan ülke turizmindeki dengeyi bileşik kaplar gibi görüyoruz, dolayısıyla Türkiye genelinde yaşanacak olumlu yansımaların illaki bölgemizede fayda sağlayacağına inanıyoruz. Turizm ile ilgili bölgemizdeki tesisleri ilgilendiren destek beklentilerimizin başında özellikle balkan ülkelerinden  otobüsler halinde gelen kapalı  charter otobüs grupları için charter uçaklara uygulanan yakıt desteği veya benzeri desteğin sağlanmasıdır. Butür bir destek özellikle balkanlardan ülkemize karayolu ile gelecek otobüs gruplarında çok önemli bir artış sağlayacak ve desteğin birçok orta ölçekli tur operatörü tarafından da kullanılması sağlanacaktır. Diğer önemli destek beklentimiz;  3* ve üzerindeki Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı otellerde ekstra sağlanan yemek içme ve  hizmetlerden alınan %18 kdv oranının, konaklama ile aynı seviye olan % 8 oranına çekilmesidir.  Bu durum belgesiz tesisler ile 3* ve üzerindeki  belgeli tesisler arasında süre gelen rekabeti olumsuz etkilemektedir” dediler.

1.664 kez okundu