YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale Turizmde Balkan Pazarından Umutlu

ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, turizmde 2016 yılında yaşanan darboğazı aşmada Balkan pazarını çok önemsediklerini söyledi.

17 Şubat 2016 tarihinde eklendi

11-13 Şubat tarihleri arasında Sofya’da  düzenlenen “33. HOLIDAY & SPA EXPO” Fuarında Çanakkale’yi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştıklarını söyleyen ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi  Armağan Aydeğer ; “HOLIDAY & SPA EXPO”ya 10 yıldır katılıyoruz. 2016 yılının  turizm alanında kolay  bir yıl olmayacağını son yaşanan gelişmelerden sonra daha sık ifade ediyoruz. Diğer taraftan ÇATOD olarak başta Çanakkale ve ülke turizminin bu darboğazdan hasarsız geçmesi için acil eylem planı ve sonraki dönemlerde daha güçlü bir Çanakkale Turizm destinasyonu oluşturmak için kısa ve orta vadeli yapılması gerekenleri içeren bir raporu kamuoyu ve yetkililerimiz ile paylaştık. Bu çerçevede 2016  turizmdeki darboğazı aşmamızda hareket noktalarımızdan  bir tanesi güçlü olduğumuz pazarlardaki etkinliğimizin arttırılması idi. Tabiki bunu sağlamanın en direkt yolu etkin tanıtımdan geçiyor. Bu kapsamda Balkan pazarını çok önemsiyoruz. Buna bağlı olarak 2016 yoğun fuar programımızın Balkan ayağını 3 önemli fuarda Çanakkale'mizi etkin tanıtarak sağlayacağız. Bunlardan ilki 11-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Holiday & Spa Expo fuarıydı. Oldukça verimli görüşmeler sağladık. Bulgaristan Çanakkale'ye oldukça yakın bir ülke ve Çanakkale Turizmi bu yakınlıktan önemli bir turistik hareket oluşturma potansiyeline sahip. Çanakkale bölgesi bugüne kadar balkan pazarlarında 1 gece gidişte 1 gece dönüşte olmak üzere ideal bir durak noktası olarak algılanıyor ve konaklamalar bu çerçevede gerçekleşiyor. Yaptığımız görüşmelerde tur operatörleri ile Çanakkale, Gökçeada, Bozcaada, Assos ve Kazdağı bölgelerinde 1’er hafta konaklamalı sejur tatil imkanlarını görüştük. Bu konunun geliştirilmesi ile ilgili Nisan ayında bazı Bulgar tur operatörlerinin alt acentelerine ücretsiz info tur düzenlenmesi konusunda karşılıklı mutabakata vardık. Nisan ayında planlanan Bulgar acentelerinin info gezisine Bulgar gazetecilerde katılması öngörülüyor. Gelecek misallerimize bölgemizin daha uzun tatiller için ideal bir destinasyon olduğuna ikna etmeye çalışacağız” dedi.
“GÖKÇEADA SURF TURİZMİNDE ÖNEMLİ BİR YER”
Özellikle Gökçeada'ya surf potansiyeline bağlı önemli bir ilginin olduğunu da belirten Armağan Aydeğer, “Aynı zamanda welness adı verilen dinlendirici tatil olanaklarını arıyorlar. Balkan ülkelerinin katılacağı onlara özgü etkinlikler düzenleyebiliriz. Çanakkale olarak bu pazarda önemli bir yer tutmamız için sabırlı ve planlı bir çalışmaya ihtiyacımız var. Balkan Ülkerleri global terör tehdidinin tüm dünyayı sardığı günümüzde endişe eşiği düşük, araç ile seyahat etmeyi seven dolayısıyla Çanakkale'ye ulaşımları kolay çok önemli pazarımız. Bu kapsamdaki agresif fuar tanıtım ve görüşmelerimize devam edeceğiz.  18 - 21 Şubat arası Belgrad Sırbistan'dayız. 25-28 Şubat tarihleri arasında Bükreş Romanya'da Çanakkale Turizminin payını arttırmak için var gücümüz ile mücadele edeceğiz” dedi

1.554 kez okundu