YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale “Turkcell Gelibolu Maratonu”na Hazır

2 Ekim 2016 Pazar günü Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenecek olan “Turkcell Gelibolu Maratonu” ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Etkinlikler öncesinde 29 ve 30 Eylül ile 1 Ekim tarihlerinde Çanakkale iskele meydanı ile Troya Atı’nın bulunduğu alanda Maraton Fuarı düzenlenecek.

22 Eylül 2016 tarihinde eklendi

2015 yılında Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında Türkiye'ye ve Çanakkale'ye çok önemli bir sportif etkinliği kazandıran Çanakkale’deki GTP Turizm A.Ş. ortaklarından Armağan Aydeğer, Ahmet Çelik ve Ziya Artam 2 Ekim 2016 Pazar günü Gelibolu Yarımadası’nda ikincisi düzenlenecek “Turkcell Gelibolu Maratonu” ile ilgili çalışmaları tamamladılar.

MARATON ETKİNLİKLERİ 29 EYLÜL’DE İSKELE MEYDANI İLE TROYA ATI’NIN BULUNDUĞU ALANDA “MARATON FUARI” İLE BAŞLAYACAK

Bu yılki maratonda bazı değişiklikler yapıldığını da belirten GTP Turizm A.Ş. ortaklarından Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, “2 Ekim 2016 Pazar günü yapılacak olan bu etkinliğimizden önce 29 ve 30 Eylül ile 1 Ekim tarihlerinde Çanakkale iskele meydanı ile Troya Atı’nın bulunduğu alanda Maraton Fuarı’nı yapacağız. Burada geçtiğimiz yıldan çok farklı olarak Avrupa Atletizm Federasyonu’nun bir programı olan Çocuk Atletizmi etkinliğini Türkiye Atletizm Federasyonu’nun desteği ile gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 400 civarında ilköğretim okulu öğrencisi Troya Atı’nın bulunduğu bölgede kurulacak mini atletizm parkurları ile eğlenceli anlar yaşayacak. Etkinlikler kapsamında ayrıca kordon boyunda atletizm akrobasi hareketleri ile birlikte dans gösterileri de yapılacak. Bunun dışında Türkiye’nin eskimeyen birçok atletizm yüzünü de Çanakkale’de ağırlayacağız. Bunlarla söyleşiler düzenlenip imza etkinliği yapılacak” dedi.

“YARIŞA KATILAN HER KİŞİ İÇİN GÜZELYALI’DA ORMANLIK ALANA BİR FİDAN DİKECEĞİZ”

Bu organizasyonun sosyal anlamda şehre katkılarının olduğunu da belirten Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, “Yarışa katılan her kişi için Güzelyalı’da ormanlık alana bir fidan dikeceğiz. 5 bin fidan olarak belirlediğimiz bu sosyal aktivitede yarışa katılan bir bir kişi için buraya fidanlarımızı dikeceğiz. Bu konudaki dikim törenini de maraton günü yapacağız” dedi.

“ÇOCUKLARLA İLGİLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA KATKILARIMIZ OLACAK”

Maraton etkinliğinde özellikle çocuklar ile ilgili sivil toplum kuruluşlarına katkılar sağlayacaklarını da belirten Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, “Maratonun son günü kayıtlarımızı kapatacağız. Ancak sadece kamu menfaatine yönelik, özellikle de çocuklar için kurulan sivil toplum kuruluşlarına bağış yapacak kişiler için bu kayıtları açacağız. Böylece buradan elde edilecek bağışları o sivil toplum kuruluşlarına aktaracağız. Buna benzer katkılar dünyanın birçok büyük organizasyonunda yapılıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Avrasya Maratonu’nda bu şekilde 5 milyon TL sivil toplum kuruluşlarına katkı sağlandı. Burada amacımız bu tür kurumlara katkı dışında bu kurumlara gerekli ilginin gösterilmesini de sağlamak” dedi.

“MİNİK ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI RESİMLER KARTPOSTAL OLDU”

Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, Mayıs ayı içinde gerçekleştirdikleri “Minik Eller Barış İçin Koşuyor” projesi kapsamında Çanakkale genelinde yüzlerce minik öğrenciye resimler yaptırdıklarını da belirterek, “Bu minik öğrencilerimizin yaptıkları resimlerli kartpostal haline getirdik. Bu kartpostallar bağış usulü ile dağıtılacak. Bu bağışlarda ihtiyaç sahibi olan çocuklarımızla paylaşılacak. Amacımız bu spor etkinliğinde sivil toplum kuruluşlarına da katkılar sağlamak” dedi.

“MARATON MORTO KOYUNDA BAŞLAYIP MORTO KOYUNDA SONA ERECEK”

Bu yılki maraton etkinliğindeki parkurun geçtiğimiz yıla göre değiştiğini de belirten Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik “Bu yılki maraton parkurumuz Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Morto Koyu’nda başlayıp Morto Koyu’nda sona erecek. Yarışa katılacaklar 2 Ekim sabahı 07.00’den itibaren feribotlarla Çanakkale’den Eceabat’a geçecek. Oradan da servis araçlarımızla yarışın yapılacağı Morto Koyu’na gidilecek.Geçtiğimiz yıl farklı noktalardan başlangıçlar yapılıyordu. Bu da bazı sıkıntılara sebep oluyordu. Bu sıkıntıları sona erdirmek için bu yıl yarışın Morto Koyu’ndan başlanıp yine Morto Koyu’nda bitirilmesi ile ilgili karar aldık.

“HALK KOŞUSUNA BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYORUZ”

Yarışta 4 ayrı kategori olacağını da ifade eden Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, “Bunlar  Maraton, Yarı Maraton, 10 Km Koşu ve Halk Koşusu olarak belirlendi. Burada özellikle Halk Koşumuz bizler için çok önemli. Bütün Çanakkale halkının bu etkinliği benimsemesini ve 6 kilometrelik bu halk koşusunda Morto Koyu’nda olmalarını istiyoruz. Bunu koşu olarak düşünmesinler. Yürüyüş halinde yapılacak bu etkinlikle halkımız  burada “barış” için yürüyecek. Bunun dışında maraton, yarı maraton ve 10 Km Koşu yarışlarına da Türkiye dışında birçok ülkeden önemli yarışmacılar katılacak. Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde yarış parkurumuz Avrupa Atletimiz Birliği tarafından 5 yıldızlı olarak kabul edilerek en iyi yarış parkurlarından bir tanesi seçildi. Bu çok önemli bir husus. Bu bir markkadır. Bizde bu markayı aldığımız için çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

“DÜNYANIN EN ÖNEMLİ TEMATİK PARKURLARINDAN BİRİSİYİZ”

Turkcell Gelibolu Maratonu’nun yapıldığı Gelibolu Yarımadası’ndaki parkurun dünyanın en önemli tematik parkurlarından birisi olduğunu da belirten Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, “Bundan 100 sene önce yaklaşık 18 tane milletin savaştığı Gelibolu Yarımadası’ndaki bu kutsal topraklarımızın bugün artık dünyada barışın sembolize olduğu en önemli noktalardan birisi olduğunu düşünüyoruz. Biliyorsunuz 101 yıl önceki savaştan sonra birbirini hiç tanımayan ülkeler arasında ebedi dostluklar oldu. Bizlerde buradan aldığımız bu motivasyonla düzenlediğiz bu etkinlikle bütün dünyaya Çanakkale’den barış mesajı vereceğimize inanıyoruz” dedi.

HABER KANALLARI MARATONU CANLI YAYINLAYACAK

Turkcell Gelibolu Maratonu’nun tüm Türkiye’de tanıtımı ile ilgili büyük bir organizasyon çalışması yürüttüklerini de belirten Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik, “Yarışmaları 40’ın üzerinde ulusal basın mensubu takip edecek. Ayrıca Türkiye’nin önemli haber kanalları da yarışı canlı olarak yayınlayacak. Bu da Çanakkale için çok önemli bir tanıtım fırsatı olacak. Ayrıca yurt dışındaki basın mensuplarının Çanakkale’ye gelmesi içinde çalışmalarımız sürüyor. Ana sponsorumuz olan Türk Hava Yolları da bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Özellikle İngiltere, Almanya, Yunanistan ve Bulgaristan’dan çok sayıda basın mensubunu Çanakkale’ye getireceğiz. Organizasyonu birebir izleyecekler. Bu basın mensupları ülkelerine döndüklerinde bölgemizin özelliklerini yazacaklar. Bunu bizler ülkemizin ve bölgemizin tanıtımı için çok büyük fırsat olarak görüyoruz. Bu yılki etkinlik bizim için çok önemli. Bu ikinci yılki etkinliği en iyi şekilde tamamlamamız halinde artık bu maraton uluslar arası bir kimliğe bürünecek. Bu maratonumuzun ana sloganını “Barış İçin Koşuyorum” koymuştuk. Dünyamız bu kadar kirli bir savaş oyunu altında ezilirken, birçok alçak terör saldırıları ile karşı karşıyayken, bugün barışın ne kadar kıymetli olduğunu bir kere daha iyi anlıyoruz. Bunu millet olarak da bir kere daha çok iyi hissettik. Dolayısı ile bu organizasyonumuz ile birlikte etkinliğe katılanlar hem ulusal, hem de dünya kamuoyuna “Barış İçin Koşuyorum” diyerek bunu dile getirmiş olacaklar” dedi.

(HABER / FOTOĞRAF: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO
6.714 kez okundu