YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale “Yılın Müze Şehri” Seçildi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy tarafından hayata geçirilen ve bugüne kadar 40 şehrin ünlü sanatçılarla beraber gezilerek tanıtıldığı Rotahane, Çanakkale’yi “Yılın Müze Şehri” seçti.

15 Nisan 2022 tarihinde eklendi

“Adım adım Türkiye'nin her şehrini ünlüsüyle geziyoruz” sloganı ile yola çıkan Rotahane, Tevfikiye Köyü girişinde yer alan ve bugünü kadar birçok ödül alan Troya Müzesi’nin de etkisi ile Çanakkale’yi “Yılın Müze Şehri”seçti. Yıl boyunca iç turizmi geliştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiren Rotahane, turizme katkı sağlayan şehir ve kurumları ödüllendirmek amacıyla Yıldız Ödülleri Gecesi düzenledi.

Beşiktaş’ta bulunan bir otelde gerçekleştirilen geceye Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören’in eşi Revna Demirören ve kızı Yelda Demirören Kalyoncu, Demirören Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat Oktay’ın eşi Margaux Oktay, sanatçılar Oktay Kaynarca, Ziynet Sali, Özcan Deniz, Nilgün Belgün ve Suzan Kardeş’in yanı sıra siyaset, iş ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

3,5 yıldır yürütülen turizmde farkındalık projesi Rotahane’nin kurucusu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy geceyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “En büyük amacımız Türklerin de Türkiye’yi gezip keşfetmesi. Yurt dışında insanlar kendi ülkelerini köylerine, kasabalarına varana kadar gezip dolaşıyorlar ama Türkiye’de Türkler, ülkelerini istediği kadar gezmiyor. Pandemi dolayısıyla hızımızı kesmemize rağmen 40 şehre ulaştık. 2023 yılının sonlarına doğru 81 şehrimizi de tamamlayacağız. Bu ödül gecesi bir sosyal sorumluluk projesi de içeriyor. Buradan sağlanacak gelirle turizmde okuyan çocuklara burs kolu yaratacağız. Önemli olan kalplere dokunabilmek ve Türkiye’yi daha güzel tanıtabilmek. Bizler çorbaya birer tuz katmaya çalışıyoruz. Çok kapsamlı çekimler yapıyoruz ve büyük bir ekiple gidiyoruz. Gittiğimiz her şehrin yıldızını parlatmaya çalışıyoruz”

“YILDIZ ÖDÜLLERİ GECESİ GELENEKSEL HALE GELECEK”

Rotahane Kurucu Ortağı Bilge Kuru da etkinlik ile ilgili yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Bu tür ödül gecelerini geleneksel hale getirmekten yanayız. Bunlara gezdiğimiz illerin Oscar Ödülleri diyoruz, Yıldız Ödüllerimizi dağıtıyoruz. En iyi gastronomisi olan, turizme en çok katkısı olan şehirlerimizi bu geceyle ödüllendirmeye karar verdik. Bizimle gezen ünlü gezginlerimizle de bir araya gelmeye karar verdik. Bizi yalnız bırakmadılar. Yıldız Ödülleri Gecesi geleneksel hale gelecek. Rotahane ailesi olarak her sene Nisan ayında bunu hayata geçireceğiz. Gezdiğimiz tüm illere de yıldızları dağıtıyor olacağız”

TÜRKİYE'NİN HER ŞEHRİ AYRI BÜYÜLEYİCİ

Geceye katılan isimlerden Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören’in eşi Revna Demirören de düzenlenen etkinliğin önemine değinerek, “İç turizme önem veriyorlar ve Pervin Hanım’ın başkanlığında Rotahane çok güzel bir proje. Ben de bir çok şehri gezme mutluluğundayım. Hem iç turizmi kalkındırıp hem de Türkiye tanıtımı yapılıyor. Çok başarılı bir proje. Ben de bunun küçük bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin her şehrini, her köşesini, her toprak parçasını çok seviyorum. Her şehir ayrı büyüleyici ve her şehirde ayrı bir şey keşfediyoruz” dedi.

ÇANAKKALE YILIN MÜZE ŞEHRİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Tüm gelirinin turizm bölümünde okuyan ihtiyaç sahibi gençlere aktarıldığı törende ödüle layık görülen şehirler ise şöyle:

Çanakkale - Yılın Müze Şehri

Kastamonu - Yılın Eko-Turizm Şehri

Gaziantep - Yılın Gastronomi Şehri

Balıkesir - Yılın Keyifli Yaşam Şehri

Kahramanmaraş - Yılın Yenilikçi Turizm Şehri

Edirne - Yılın Festival Şehri

Afyon - Yılın Parlayan Yıldız Şehri

Çankırı - Yılın Sağlık Turizmi Şehri

İLLERLE BÜTÜNLEŞEN MARKALAR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLENLER İSE ŞÖYLE:

Edirne - Pereja

Gaziantep - Sanko

Karabük - LC Waikiki

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

6.504 kez okundu