YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale Zaferi'nin 2024 Yılı Teması Belli Oldu

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109’ncu Yıl Dönümü etkinliklerinin temasını açıkladı. 2024 teması, “Şan, Şeref, Tarih Bizim; Bizim Çanakkale” olarak belirlendi.

12 Mart 2024 tarihinde eklendi

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi” kapsamında yapılan tören ve kutlamaların, tüm ülkede ortak bir çizgide buluşturulması ve coşku ile kutlanması adına 2018 yılından itibaren yapılan her tören bir tema kapsamında gerçekleştiriliyor.

2018 yılında “Birileri Var”, 2019 yılında “Dirilişten Kurtuluşa Bir Duruştur Çanakkale”, 2020 yılında “Hilal’in Gölgesinde Saklı Abideler”, 2021 yılında “İstiklalden İstikbale Çanakkale”, 2022 yılında “Bir Yanımız Hep Çanakkale”, 2023 yılında ise “Ruhumuzda Var” temaları kullanılmıştı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"18 Mart günü Şehitler Abidesi’nde düzenlenecek olan törenin 109. yılında “Şan, Şeref, Tarih Bizim, Bizim Çanakkale” temasının belirlenmesinde ise 2023 – 2024 yıllarında gerçekleştirilen savunma sanayindeki gurur veren atılımlar etkili olmuştur.

Çanakkale’yi bir zafere götüren ve Cumhuriyeti ilan eden birliktelik, dayanışma ruhu, mücadele olduğu gibi ülkemizin bağımsız ve güçlü ilerleyişini perçinleyen savunma sanayi gelişmeleri de bu yüce milletin eseridir.

Çanakkale zaferini elde ettiğimiz süreçlerdeki milletimizin gösterdiği kahramanlık, cesaret, dayanışma, birlik, fedakarlık ve mücadelenin o gün olduğu gibi bugün de tüm zorlu süreçlerde gün yüzüne çıktığını görmekteyiz.

Bu güçlü ilerleyişin sahibi yüce milletimize 2024 yılında Şan, Şeref ve Tarihin bizim olduğunu, Çanakkalemizin dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de bizim olduğunu ifade etmek istiyoruz.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca yürütülen “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi”nin 109. Yıl dönümü anma programı, ilgili bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşların iş birliğinde 18 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecektir. Mehmetçik'in hatırasının, inancının, cesaretinin, azminin, manevi mirasının, milli birlik ve beraberliğin harcı olan Çanakkale Zaferi'ni kazandıran yüksek ruhun kuşaktan kuşağa yaşatılması adına düzenlenecek törenlere ait bilgi, belge, tasarım ve görsel birliğin sağlanması amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri arasında koordinasyonun gerçekleştirilmesi amacıyla talep edilen materyallere Tarihi Alan Başkanlığı tarafından açılan www.18martetkinlikleri.com sitesinden yüksek çözünürlüklü olarak erişim sağlanacaktır. “Şan, Şeref, Tarih Bizim, Bizim Çanakkale” adı altında hazırlanan 1 dakikalık kamu spotu, televizyon kanallarında hafta etkinlikleri kapsamında gösterilecektir."

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.504 kez okundu