YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale’de Engelsiz Eğlence

15 Şubat 2012 tarihinde eklendi

Çanakkale Valiliği, engellilere katkı sağlamak amacıyla Kolin Hotel'de Bilal Göregen ve Coşkun Sabah'ın katılımı ile konser düzenledi. Çanakkale Valiliğinin himayesinde Kolin Hotel'de gerçekleştirilen konserde bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, engellilere sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "2012 yılını Çanakkale Valiliği olarak 'Engelliler Yılı' olarak ilan ediyoruz. 2012 yılının daha güzel geçmesi için tüm kurum ve kuruluşların yöneticilerinin daha fazla çalışmalarının gerektiğini bugün bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çanakkale herkesin bir arada huzur içinde yaşadığı ve her türlü engelin ortadan kalktığı bir il olmalıdır. Huzurlu ve güvenli bir toplumun oluşturulmasının yolu engelli vatandaşlarımızın da toplumum birer ayrılmaz parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Engelli derneklerinin tek bir çatı altında toplanması hem onların başarısını yükseltecek, hem de özürlü kardeşlerimize nitelikli hizmet vermelerini sağlayacaktır" dedi.
"ENGELLİ OLMAK BİR KADER MAHKUMLUĞU DEĞİLDİR"
Vali Tuna, engelli olmanın bir kader mahkumluğu olmadığını da belirterek, "Çanakkale'nin neresinde olursa olsun özürlü vatandaşlarımızın her türlü sorununu aşacağımızı düşünüyorum. Bizler bunu çözecek kapasiteye potansiyeli ve yüreğe sahibiz. Yeter ki toplumun engellilere bakışı özürlü olmasın. Çanakkale Valiliği olarak ilimiz genelinde bir engelli taraması yapmayı ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı'ndan (GMKA) alacağımız destekle engelli vatandaşlarımızın envanterinin çıkarılarak problemlerinin çözümü ve istihdamına yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. Ayrıca kamu sektörünün yanı sıra özel sektörün engellilere yönelik düzenlemelerini de yakından takip edeceğiz. Bunun dışında engelli derneklerine her gün bir yenisinin kurulmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Bu kapsamda daha derli toplu, pratik, hareket kabiliyeti yüksek bir dernek yapılanmasını teşvik edeceğiz" dedi. Çanakkale Valiliği bünyesinde "Özürlü Komisyonu" oluşturacaklarını da belirten Vali Tuna, "Bu komisyon aynı zamanda engelli vatandaşlarımızın proje hazırlayış süreçlerine katkı sağlayacak" şeklinde konuştu.
"ÜLKEMİZDE ENGELLİYE VE ENGELLİLİĞE KARŞI BİLİNÇ SON 10 YILDA HIZLA ARTTI"
16 Engelli derneğini temsilen bir konuşma yapan Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Battal, Türkiye nüfusunun 8,2 milyonunun engelli olduğunu belirterek, "Ülkemizde engelliye ve engelliliğe karşı bilinç son 10 yılda hızla artmış, 2005 yılında çoğu AB ülkesinde dahi olmayan bir "Özürlüler Yasası" çıkartılmış, kamudaki engelli açığı hızla doldurularak bu gün rakam 25 binlere kadar indirilmiştir. Yasal düzenlemeler ile bakım maaşı verilmesi, engelli muhtaç maaşlarının 3 kat birden arttırılması, devlet tarafından parası ödenen rehabilitasyon hizmetlerinin sunulması, daha önce toplumdan, nüfus memurunda dahi saklanan engelli bireylerin sahiplenilmesine, toplum içine aileleri tarafından daha rahat çıkartılmasına vesile olmuştur. Hızla atılan bu adımlar uygulayıcıların yasa yapıcıya karşı geride kalmasına dolayısıyla uygulamadaki sıkıntıların oluşmasına da neden olmuştur. Yasaları zaman zaman uygulamakta sıkıntılar çıkmış, bu da engellilerin geçici mağduriyet yaşamalarına neden olmuştur. İşte biz derneklere düşen görev de bu tür uygulamadaki mağduriyetlerin giderilmesinde aracılık yapmak, her tür gelişmeyi engelli ve bürokratlara anlatmaktır" dedi. Yapılan konuşmaların ardından engelliler tarafından bir tiyatro ve folklor gösterisi sunuldu. Gösteri sırasında Vali Güngör Azim Tuna'nın eşi Pervin Tuna gözyaşlarına hakim olamadı. Programda "Yetenek Sizsiniz" Yarışma programında popüler olan Bilal Görgen, kendine özgü hareketleri ve müzik stili ile şarkı söyledi. Ardından ünlü sanatçı Coşkun Sabah sahne aldı. Birbirinde güzel eserlerini seslendiren sanatçıya engelliler ve diğer katılımcılar da eşlik etti. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden konser etkinliğine Zihinsel Engelliler Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği, Çanakkale Özel Çocuklar Spor Kulübü, Çanakkale Engelliler Spor Kulübü, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Gençlik Spor Kulübü, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi, Çanakkale Spastik Özürlü Çocuklar Eğitim Vakfı, Çanakkale Altınokta Körler Derneği, Çanakkale Altınokta Körler Spor Kulübü, Çanakkale Otizmle Mücadele Derneği, Çanakkale Bedensel Engelliler Derneği Gençlik ve Spor Kulübü, İşitme Engelliler Spor Kulübü ve Engelli Bireyler İçin Fiziksel Aktivite Derneği üyeleri ile protokol üyeleri katıldı. Bilal Göregen ve Coşkun Sabah'ın verdiği konserden elde edilen gelirle engellilere tekerlekli sandalye, konuşan saat, baston gibi birçok malzeme alınması hedefleniyor. 

1.667 kez okundu