YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale’de 104 Yıllık Gurur

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. yıl dönümü sebebiyle Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi.

24 Nisan 2019 tarihinde eklendi

Sabah 11:30’da başlayan etkinlik Şehitler Abidesi’nin ön kısmında yer alan Atatürk Anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağının çekilmesi ile başladı. Ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, İtilaf Devletleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına konuşmalar yapıldı.Tören Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasının ardından Mehteran Gösterisi, tören geçişi, Türk Yıldızları gösteri uçuşu, Şehitlik defterinin imzalanması ve şehitliklere karanfil bırakılması ile sona erdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,’un da katıldığı Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenin ardından ise sırasıyla Fransız Mezarlığı, İngiliz Helles Anıtı ve 57. Alay Şehitliği'nde de ayrı törenler düzenlenendi.

25 NİSAN SABAHI ANZAK KOYUNDA TÖREN DÜZENLENECEK

Öte yandan etkinliklerin ikinci gününde ise 25 Nisan sabahı 05.00’de Anzak çıkarmasının yapıldığı Anzak koyunda ayrı bir tören daha düzenlenecek. 06:30’a kadar sürecek Şafak Ayininde Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen Anzaklar atalarını anarak dua edecek. Şafak Ayininin ardından ise saat 09.30’da Avustralyalıların Lone Pine Anıtı’nda, 11.30’da ise Conbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı’nda gerçekleşecek anma programı ile Anzak törenleri sona erecek.

GELİBOLU YARIMADASI'NDA 24-25 NİSAN’DA BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Öte yandan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı yaptığı açıklamada 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek törenler sebebiyle yarımadada bazı yolların trafiğe kapatıldığı açıkladı. Alan Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “24 Nisan 2019 tarihinde saat 00.00 ile 14.00 arasında güney bölgesi (Kilitbahir, Namazgah Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası, Alçıtepe Bakı Terası Yolları, Şehitler Abidesi ve Seddülbahir Bölgesi); 14:00’ten sonra ise 25 Nisan 16:00’ya kadar Kuzey Bölgesi (Kilye, Kabatepe, Çanakkale Destanı Tanıtma Merkezi,  57. Piyade Alayı ve Conkbayırı) yaya ve araç trafiğine kapatılacaktır”

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.048 kez okundu