YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale’de 124 Yıllık Tarihi Saat Kulesi Bakıma Alındı

Çanakkale’de 1896 yılında Sultan 2. Abdülhamid döneminde zamanın İtalyan Fahri Konsolosu Emilie Vitalis’in maddi katkıları ile Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından yaptırılan ve Türkiye'de sayıları birkaç tane kalan tarihi saat kulesi, üst kısmında yaşanan taşların yere düşmesi sebebiyle belediye ekipleri tarafından bakıma alındı.

07 Ekim 2020 tarihinde eklendi

1896 yılında sahile yakın bölgede denizden de rahatlıkla görünebilecek şekilde yaptırılan Çanakkale Saat Kulesi zaman içerisinde şehrin simgesi haline geldi. Tarihi Çanakkale Saat Kulesi şehre gelen yabancılara kılavuzluk eden bir binaydı. 1896 yılında yapılında yaptırılan tarihi saat kulesinin saati ise Almanya’da özel olarak imal edilerek Çanakkale’ye getirilip kuleye monte edilmişti. Kule halkın saat ihtiyacını da karşılayan bir yapıydı. 1945 yılında saat kulesinin gerek yelkovanı, gerek akreplerinin çalışması, gerekse rakamların muntazamlığı Çanakkale’ye yakışır şekildeydi. Bu saat ile ilgilenen bir memur dahi görevliydi. Bu memur  belirli günlerde saatin bakımını yapardı. Çocuklarda saati kurmaya çıkan memurun kulenin büyük kapısını açtığında etrafında toplanır ve onun demir merdivenlerden yukarıya çıkışını seyrederdi. Ancak 1951 yılından itibaren belediye saat kulesine fazlaca bakmaz oldu. Üzerine bir de 1953 depremi oldu. Bu depremde kulenin çatı kısmı yıkıldı. 1953 yılında depremden sonra yapılan restorasyon saat kulesini adeta kuşa çevirdi. Saat Kulesinin her yüzündeki saatler diğerini tutmamaya başladı. Bu da çok eleştiri konusu oldu. Bu ihmalkarlık sebebiyle saati olmayan yabancı ve yolcular, hatta çalışan vatandaşlar bu saate göre işini ayarlamak istediklerinde saat yanlış gösterdiği için aldanıyorlardı. Daha sonraki yıllarda orijinal saat onarıldı ve gerçek kimliğine büründü.

Günümüzde de 124 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi saat kulesinin tepe kısmında yer alan taşların bir kısmı doğa koşulları sebebiyle kısa bir süre önce yere düşmeye başladı. Bunun üzerine bölgede önlem alan Çanakkale Belediyesine bağlı Etüt ve Proje Müdürlüğü ekipleri Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) denetiminde tarihi saat kulesinin tepe kısmından yere düşen taşların bulunduğu bölgede bakım yaparak bu alanda aslına uygun bir şekilde tadilat gerçekleştirdi.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

15.720 kez okundu