YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale’de Halk Bahçesi Yenilenen Yüzüyle Hizmete Girdi

Çanakkale’de vatandaşların uzun yıllardır yaz-kış sıklıkla kullandığı Halk Bahçesi, Çanakkale Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların ardından yeni yüzüne kavuştu.

07 Eylül 2018 tarihinde eklendi

Yürüyüş yollarından oyun alanlarına, can dostlar için oyun parkurundan spor alanlarına kadar yenilenen ve düzenlenen Halk Bahçesi yeniden kentlilerin kullanımında.

Halk Bahçesi yenileme çalışmaları kapsamında kedilerin barınacağı alanın yeniden düzenlenmesi ve iyileştirilmesi de yapıldı. Can Dostlar için ise oyun parkurları oluşturarak, evcil hayvanların sahipleriyle keyifle vakit geçirebilmesi için düzenlemeler gerçekleştirildi.

Tuvalet binası ile çocuk oyun alanı Haziran ayından bu yana kentlilerin kullanımına açık tutulurken, çocuk oyun alanında sınırlar korunarak zemin ve oyun grupları yenilendi. 410 metrekarelik açık hava spor aletleri alanı da büyütülerek yenilendi. Bu alanda yetişkinler, engelli bireyler, çocuklar ve gençler için toplamda 4 farklı türden Açık Alan Spor Aletleri kullanıldı.

Halk Bahçesi yenileme çalışmaları kapsamında, Amfi Tiyatronun kapasitesi arttırılarak ahşap kaplama ve granit zeminli olarak yeniden yapıldı. Halk Bahçesi içerisinde bulunan havuzun şekli korunarak su oyunları olan ışıklı fıskiye sistemli havuz olarak düzenlendi. Güvenlik kamera sisteminde kameraların montajı tamamlandı. Yağmursuyu ve tuvalet için altyapı gerçekleştirilirken, bahçe içerisinde otomatik sistem sulama sistemi yapıldı. Bununla birlikte 440 m2 kayrak taşı ile patika yol yapımı ve 510 metre uzunluğunda kiremit irmiği koşu parkuru yapıldı.

Proje kapsamında ayrıca Halk Bahçesi alanına yaklaşık 15 bin m2 rulo çim uygulaması, 270 adet ağaç fidanı, 148 adet sarmaşık fidanı, 4 bin 870 Adet ortanca fidanı 5 bin 949 adet çalı fidanı, 6 bin 100 adet kekik, 3 bin 960 adet adaçayı, 725 adet kedi nanesi, 265 adet gül fidanı, 19 bin 584 adet çok yıllık çiçek ve 19 bin 776 adet mevsimlik çiçek dikimi yapıldı. Çalışmalarda zarar görmemesi için sağlıklı biçimde sökümü yapılıp saksılanarak serada bakılan 436 adet yetişkin çalı fidanı da tekrar Halk Bahçesine dikildi.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

1.917 kez okundu