YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale’de Kabotaj Bayramı Coşkusu

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de törenlerle kutlanırken, deniz şehitleri için de Çanakkale Boğazı’nın mavi sularına çelenk bırakıldı.

01 Temmuz 2019 tarihinde eklendi

Çanakkale’deki etkinlikler sabah Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Liman Başkanı İsmail Gümüş, Denizcilik ve Kabotaj Bayramının önemine değinerek, “Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yük ve yolcu taşıma hakkıdır. 20 Nisan 1926 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen bir kanun ile Türklere ait olmayan gemilerin Türkiye sahillerinde yük ve yolcu taşıma taşımasının önüne geçilmiştir. Bu nedenle Kabotaj Bayramımızı bütün halkımız ile daha büyük coşkuyla kutlamaktayız. Denize dönen her yüz ve her gönül bu ülke için büyük kazançtır. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılına kadar 1 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına denizcilik kültürünü aşılamak, “denizci millet, denizci ülke” hedefine ulaşmak, insanımızın yüzünü denizlere çevirerek ufkun ötesini görmelerini sağlamak amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan tarafından amatör denizcilik eğitim projesi başlatılmış, şuana kadar Çanakkale Liman Başkanlığımızca 12 bin 548 kişiye, Türkiye genelinde ise yaklaşık 550 bin kişiye eğitim ve sınav yapılarak amatör denizci belgesi düzenlenmiştir. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı ülkemize ve Türk denizcilerine hayırlı olmasını diler, bayramımızın kutlanmasında maddi ve manevi destek sağlayan, emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara ve fedakar denizcilerimize şükranlarımı sunarım” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından katılımcılar feribotla denize açılarak Çanakkale Boğazı’nın ortasında deniz şehitlerinin anısına denize çelenk bıraktılar.

Öte yandan römorkörler tarafından Çanakkale Boğazı'nda gerçekleştirilen su gösterisi de büyük ilgi gördü.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

3.776 kez okundu