YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale’de Kent A’dan Z’ye Yenileniyor

13 Ocak 2015 tarihinde eklendi

14 Haziran 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ilan ile birlikte yarışma süreci başlayan ve 25 Ekim 2013 tarihinde ödül töreni gerçekleşen “Çanakkale Kent Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenlenmesi Kentsel Tasarım Projesi”ne ilişkin birincilik ödülü alan proje sahipleri ile alanın uygulama projelerinin alınması için sözleşme imzalandı. İmza törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Z. Özleyiş Çetin, Ali Sürücü ve S. Handan Özyayla, İmar ve Şehircilik Müdürü M. Kemal Albayrak, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanları ile yarışmada birincilik ödülü alan Bülent Tarım öncülüğündeki ekip üyeleri katıldı. 32L4A pafta 474 ada 12 nolu parsel ve eski 174 ada 5 nolu parselinde bulunan İskele Meydanındaki eski Anafartalar Oteli, eski Balıkhane Sokak, Çimenlik Kalesi ve Yalı Caddesi arasındaki kıyı şeridini içeren bölge ile Mehmetçik Bulvarı, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, Cumhuriyet Meydanı, Muammer Aksoy Parkı, Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddeleri arasında kalan kentsel açık alanı; ayrıca Cumhuriyet Meydanı’nın bulunduğu alanda yer alacak “Yeraltı Otoparkı” öneri bina projelerini kapsayan ve birincilik alan projenin, uygulama projelerinin elde edilmesi için sözleşme yapılacağını aktaran Başkan Yardımcısı Özleyiş Çetin, gelinen imza sürecinin ardından yola devam edilerek, uygulamaya geçmek istediklerini belirtti.
“Projelerimizi Katılımcı Anlayışla Gerçekleştiriyoruz”
Kentlerde meydanların çok önemli olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Biz bu tür büyük projelerimizi yarışma usulü ile yapıyoruz” diyerek Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi ile Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projesi örneklerini verdi. Başkan Gökhan, katılımcılık anlayışına da değinerek, “Büyük projelere karar verirken, mutlaka katılımcı bir biçimde sonuç elde etmeye çalışıyoruz. Çünkü bu tür projeler kentin bütününü ilgilendiren projelerdir” diye konuştu.
“Kent A’dan Z’ye Yenileniyor”
Proje detaylarına ilişkin bilgi veren Başkan Gökhan, “Burada birinci seçilen projenin uygulamasına karar verdik ve bununla ilgili bir sözleşme imzalıyoruz. Burada açık alanlar var, dinlenme alanları var, çocuklara ve gençlere yönelik özel faaliyet alanları var. Otopark yapımı söz konusu. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra yaklaşık bir yıl içinde de yapım projesi çizilip ihale edilebilir hale, daha doğrusu yapılır hale gelecek. Bu proje içinde Belediye İş Merkezi yok. Ama biz Belediye İş Merkezi'ni de projenin yapımı sırasında planlayacağız” dedi. Kentin A’dan Z’ye yenilendiğini ifade Başkan Gökhan, çalışmaların katılımcılık anlayışı doğrultusunda ilerleyeceğinin altını çizdi. Birincilik ödülü alan projenin ekip başı Prof. Dr. Bülent Tarım ise, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, jüri üyeleri ve kent halkına teşekkür ederek, oldukça iyi bir çalışmanın ortaya çıktığını kaydetti. Konuşmaların ardından ise, Kent Meydanı Ve Çevresi Düzenlemesi Kentsel Tasarım Proje Yarışmasında birincilik ödülü alan ekibe tüm uygulama projelerinin hazırlatılması işine ait hizmet alımı sözleşmesi imzalandı.
Proje Hakkında Bilgi
Proje ile birlikte; Çanakkale Belediyesi tarafından kentin gelecek vizyonu koşutunda, mekansal, kültürel, sanatsal, sosyal ve ekolojik değerlerin nitelikli bir biçimde geliştirilmesi, çok sayıda seçenek arasından koruma-kullanım dengesini gözeten işlevsel, sürdürülebilir, yenilikçi, ekonomik çözümleri içeren; özgün kimlikli açık mekanlar oluşturularak sahilin kentle bütünleşmesi bağlamında kent yaşamına kazandırılması amaçlanmıştır. Birincilik ödülü alan projede; İskele Meydanı boğaz kıyı bandı, sosyal-kültürel alanlar ve bunlara ait yapılar, rekreasyon alanları, spor ve yerel ticaret alanları ve bunların yapıları için işlevlendirilmiştir. Yarışma alanındaki her boşluk yeşil alana dönüştürülmüş ve bunlar yaya yolları ile bağlanmıştır. Nefes alınacak, yaşanacak, mutlu huzurlu bir kent ekonomisi ve yaşamı için fikirlerin toplanması ve uygulamada geri dönüşüm, yapı malzemelerinin Çanakkale ve çevresinde temini, enerjinin “yenilenebilir” enerji kaynaklarından üretilmiş olması, mekanik sistemlerde otomasyon ve yazılımla optimum performans sağlanması hedeflenmektedir. Düşük emisyonlu araçlara park ayrılacağı, yağmur suyunun nitelik ve miktar olarak denetim altına alınması planlanmaktadır. İstenilen verilerde belirtilen makro kararlar yaklaşımın olumlu ve uygulanabilir olması, özellikle yayalaştırmada kendi içindeki dokular arasında küçük meydanlarla bütünleşmesi, Sarıçay kenarı ile sahil bağlantısının son derece başarılı bulunduğu, etaplamanın uygun olduğu, feribot iskelesinde geliştirdiği yeni işlevsel öneriler ve yeni müdahaleler, Çanakkale yaşam kültürüne olumlu etkilerde bulunacağı görülmüştür. İfade ve anlatım bütünlüğü başarılı bulunmuştur. Söz konusu sözleşme ile birlikte; uygulama projeleri ve ihale dokümanları birincilik ödülü alan proje sahipleri tarafından hazırlandıktan sonra yapım ihalesi sürecine geçilecek, yüklenici firmanın belirlenmesinden sonra ise ilk etapta İskele Meydanından olmak üzere etap etap yapım sürecine başlanacaktır.

1.805 kez okundu