YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale’de Piri Reis Heykelinin Açılışını Yapıldı

Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından kordon boyundaki Piri Reis Müzesi önüne yaptırılan Piri Reis Heykeli’nin açılışı törenle yapıldı.

30 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

Açılış öncesi bir konuşma yapan Vali Hamza Erkal, “Bugün bu güzel binanın önüne Çanakkale’nin bir başka değerini abideleştirmek üzere heykelini buraya dikmiş oluyoruz. Öncelikle bu heykelin alınmasında ve buraya dikilmesinde emeği geçen vakfımıza ve yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum. Çanakkale denizler açısından çok önemli bir konumda bulunuyor. Çok eski tarihlerden itibaren Osmanlı donanması boğazdan açılıp açık denizlere fütuhat yapmak Afrika’ya ve Avrupa’nın birçok bölgesine gitmek için buradan yola çıkmıştır. Piri Reis de 1500’lü yılların başında bu donanmaya çok emeği geçen katkısı olan, kumandanlık yapan ve en önemlisi de bir haritacı bir kartograf olarak çok büyük hizmetleri olan bir insandır. Biliyorsunuz aslında kendisi, ailesi Karamanlıdır. Oradan göç edip Gelibolu’ya geçtikten sonra Piri Reis’in de burada doğduğu biliniyor. Gelibolu’da özellikle ve önce amcasıyla beraber bu denizlerde bağımsız bir denizci olarak açık denizde Ege, Akdeniz hatta okyanusa açılarak korsanlık bile yapmış. Osmanlı İmparatorluğu Venedik’e sefere çıkmadan önce bir donanma tertiplemek istemiş ve Yavuz Sultan Selim’in özellikle padişahlık yaptığı dönemde bir donanma oluşturmak üzere çağrılmış ve sivilde denizcilik yapan şahısların birçoğu Osmanlı ordusuna katılmış. Piri Reis bir gemi kaptanlığıyla donanmaya katılmış. Bu denizlerde girmediği, keşfetmediği veya ulaşamadığı hiçbir kıyı, köşe veya koy kalmamış. Dolayısıyla da gittikleri yerlerin haritalarını çıkarmış. Daha sonra ara vermiş ve Gelibolu’ya yerleşmiş Gelibolu’da orada oturduğu sürede haritalar yapmaya başlamış gezdiği yerlerle ilgili, Kitab-ı Bahriye adlı kitabı da var. Osmanlı’nın elinde bulunan bütün haritaların, denizcilik ile ilgili haritaların temelini özellikle Piri Reis’in haritaları oluşturmaktadır. Bu çağda, bu kadar coğrafyaya uygun ve bu kadar özellikle son teknolojiye yakın çizilebilecek haritalara benzer haritalar çizmek o kadar kolay değil. O yüzden Piri Reis’in hazırladığı haritalar gerçeğine çok yakın olduğu için önem arz etmektedir. Hele hele Amerika kıtasının bir kısmı özellikle o bir kıyıya bakan kısmını hala bizim arşivlerimizde mevcut ve Piri Reis’in hazırlamış olması da hakikaten önemlidir. Çünkü daha sonraki süreçte Kristof Kolomb’un keşfiyle oraların haritasının çıktığı orayı ilk keşfedenin Kristof Kolomb olduğu söyleniyor. Ancak bizim Piri Reis’in haritalarında Amerika kıtasının o kıyıları mevcut. Böylesine büyük hizmetleri olan bir şahsın özellikle Gelibolu’da doğmuş olması bu memleketin evladı olması bizim için çok önemli. Böylesine güzel bir eserin Çanakkale’ye kazandırılmış olmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış sonrasında Vali Hamza Erkal ve beraberindekiler Piri Reis Sergisini gezdi.

Açılışa, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Yeşim Karadağ ve çok sayıda davetli katıldı.

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.627 kez okundu