YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale’de Ramazan Bayramı Araç Yoğunluğu Başladı

Ramazan ayının yavaş yavaş sona ermesi ve bayramın yaklaşmasıyla birlikte 9 günlük Ramazan Bayramı tatili başladı. Cuma günü mesaisini bitiren vatandaşlar, tatil yolculuğuna başlarken, Çanakkale Boğaz hattı ve adalar hatlarında akşam saatleri itibariyle tatilciler feribotları kullanmaya başladı.

01 Haziran 2019 tarihinde eklendi

Ağır vasıta araçların çoğunluğu oluşturduğu Gelibolu-Lapseki hattında dün tüm gün boyunca saatsiz seferler gerçekleşirken küçük araçlar Eceabat ve Kilitbahir’e yönlendirildi. Eceabat-Çanakkale seferleri, akşam saatlerinden itibaren saatsiz doldur boşalt sefere döndü ve gece sabahın ilk saatlerine kadar seferler aralıksız devam etti. Ring seferler sayesinde ve bu bölgedeki araçların planlı olarak Kilitbahir’e yönlendirilmesiyle tatilin ilk akşamı sıkıntısız bir şekilde atlatıldı.

FERİBOT İSTİF ALANI BEKLEME SÜRELERİNİ AZALTIYOR

Kilitbahir-Çanakkale hattındaki bekleme sürelerini azaltmak, karayolu üzerindeki araç kalabalığını da ortadan kaldırmak adına Ağadere mevkiinde hizmete açılan 250 araçlık “Feribot İstif Alanı” dün akşam saatlerinden itibaren hizmet vermeye başladı. Kilitbahir-Çanakkale hattında da sürekli ring seferler yapılarak tatilcilerin tatilin ilk akşamında hızlı bir şekilde Çanakkale’ye ulaşması sağlandı. 1 Haziran Cumartesi günü gündüz saatlerinde de tatilcilerin yoğunluğu devam ederken Feribot İstif Alanı uygulaması gibi bayram tedbirleri ve saatsiz ring seferlerle Cumartesi yoğunluğu da atlatılmaya çalışıldı.

BEKLEME ALANI ÇOK İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ

Feribot istif alanında görüşleri alınan yolcular, "Bekleme alanı uygulaması ekonomik olarak da iyi. Araçlar kuyrukta dur kalk yapmıyor, trafik de tıkanmıyor. Tuvalet gibi temel ihtiyaçlar kolay giderilebiliyor. Bekleme alanı yapılması çok güzel. Yol kenarında beklemek hem trafiği engelliyor. Oturulabilecek bir alan olması güzel, diğer türlü daha rahatsız. Rahat ettik, güzel bir uygulama olmuş" değerlendirmelerini yaptı.

GÖKÇEADA’YA SABAH 04.00’DA EK SEFER

Tatilini Gökçeada’da geçirmeyi planlayan vatandaşlar, sabah saatlerinde Kabatepe İskelesi’ne ulaşırken saat 05.00’daki tarifeli seferin dışında saat 04.00’da ek sefer düzenlendi. 1 Haziran Cumartesi saat 07.00, 09.00, 11.00 seferleriyle birlikte Gökçeada yoğunluğu tamamen azaltıldı.

Geyikli-Bozcaada ve Güney Marmara hattında ise ilk günün akşamında aşırı bir tatil yoğunluğu yaşanmadı.

ÇANAKKALE’DE 3. ARAÇ GİŞE, EKSTRA BİR YAYA ÇIKIŞ YOLU

Bayram tatili boyunca tüm hatlarda günlük sefer sayılarını 41 sefer artıran GESTAŞ, toplam 21 feribotla hizmet veriyor. Özellikle Çanakkale istikametine ve adalara doğru olan geçişlerde Pazartesi gününe kadar tatilci yoğunluğunun devam edeceği tahmin ediliyor. Maksimum sayıda feribotla yapılacak seferler dışında da birtakım tedbirler alan GESTAŞ, yoğunluk durumuna göre Çanakkale İskelesi’nde 3. araç gişeyi hizmete hazır hale getirmiş durumda. Çanakkale İskelesi’ne yapılan ikinci bir yaya çıkış yolu da yaya yolcuların, iskeleyi hızlı ve güvenli bir şekilde boşaltmalarını sağlamakta.

ÇANAKKALE-BOZCAADA İLK SEFERİ GERÇEKLEŞTİ

Gestaş’ın 1 Haziran itibariyle yeniden başlattığı Çanakkale-Bozcaada seferleri, 1 Haziran Cumartesi sabahı itibariyle bu yılki ilk seferini gerçekleştirdi. Erdoğan Yazıcı adlı gezi teknesiyle gerçekleştirilen sefer, saat 09.00’da Çanakkale’den hareket ederken saat 11.00 civarında Bozcaada’ya ulaştı. Hem boğaz keyfini hem de direkt olarak Bozcaada’ya ulaşım kolaylığını sağlayan Çanakkale-Bozcaada seferi, yaz boyunca devam edecek.

MİDİLLİ SEFERLERİ BAYRAMIN HER GÜNÜ

Gestaş’ın 18 Mayıs tarihinde yeniden başlattığı Ayvacık (Küçükkuyu)-Midilli seferleri de bayram tatili boyunca haftanın her günü iki yakadan karşılıklı olarak hizmet verecek. Bayram tatili boyunca Midilli seferlerinin yoğun olması bekleniyor.

(HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

HABER VİDEO (ÇANAKKALE’DE RAMAZAN BAYRAMI ARAÇ YOĞUNLUĞU BAŞLADI)
2.461 kez okundu