YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale'de Yüzlerce Kişi Demokrasi ve Barış İçin Koşacak

Geçtiğimiz yıl “Barış İçin Koşuyorum” sloganı ile Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda ilk kez düzenlenen “Turkcell Gelibolu Maratonu”nun ikincisinin 2 Ekim 2016 tarihinde yapılacağı ve bu yılki ana temanın da “Demokrasi ve Barış" olduğu açıklandı.

23 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

2 Ekim 2016 tarihinde Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenecek maraton ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında Akol Otel’de bir toplantı düzenlendi. 2015 yılında Çanakkale Zaferinin 100. yılında Türkiye'ye ve Çanakkale'ye çok önemli bir sportif etkinliği kazandıran Çanakkale’deki GTP Turizm A.Ş. ortaklarından Armağan Aydeğer toplantıda yaptığı konuşmada geçtiğimiz yılki yarışa gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Günümüzde dünya turizmi etkinliklere şekilleniyor. Dünyada birçok kentin ve destinasyonun farklı beşeri ve tarihsel güzellikleri var. Fakat günümüz turistleri artık bu yerlere gitmek için sebepler arıyor. İşte dünya turizminin de bu nedenle yapılan çeşitli etkinliklerle şekilleniyor. Bizde Çanakkale’de bu heyecanla birlikte geçtiğimiz yıl Çanakkale Zaferi’nin 100. yılına denk gelen 2015 yılında Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda “Barış İçin Koşuyorum” adı altında bir maraton düzenlemiştik. Geçtiğimiz yıl ilk kez yapılmasına rağmen bu yarışa katılım çok yüksek olmuştu. 13 ülkeden katılımın olduğu bu etkinlikte maraton, yarı maraton ve halk koşusuna yaklaşık 2 bin 500 kişi katılmıştı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek yarışa katılımın daha fazla olağını düşünüyoruz. Bu tür organizasyonların gelenekselleşmesi çok önemli. Çünkü biz bu etkinliği doğup büyüdüğümüz bu topraklara vefa borcumuzu ödemek için yaptık. Bununda geleneksel hale gelmesi bizler için çok önemli. İşte bu kapsamda da bu tür etkinliklerin ikinci ve üçüncü yılları çok önemli. Bu sebeple bu yıl bizler geçen yıla göre daha fazla çalışıyoruz. 6-7 aydan buyana da çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu yıl Turkcell’in yanı sıra Türk Hava Yolları da ana sponsorumuz oldu. Bunun dışında başta Çanakkale Valiliğimiz, Gelibolu Alan Başkanlığımız, Çanakkale Belediyemiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, Turizm Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz de bizlere desteklerini en üst seviyede sağlıyorlar.

“BU YIL KORDON BOYUNDA ÇOCUK ATLETİZM YARIŞMALARI DA YAPILACAK”

Bu yılki maratonda bazı değişiklikler yapıldığını da belirten Armağan Aydeğer, “2 Ekim 2016 Pazar günü yapılacak olan bu etkinliğimizden önce 29 ve 30 Eylül ile 1 Ekim tarihlerinde Çanakkale iskele meydanı ile Troya Atı’nın bulunduğu alanda Maraton Fuarı’nı yapacağız. Burada geçtiğimiz yıldan çok farklı olarak Avrupa Atletizm Federasyonu’nun bir programı olan Çocuk Atletizmi etkinliğini Türkiye Atletizm Federasyonu’nun desteği ile gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 400 civarında ilköğretim okulu öğrencisi Troya Atı’nın bulunduğu bölgede kurulacak mini atletizm parkurları ile eğlenceli anlar yaşayacak. Bununda alt yapısını oluşturmak için çocuklarımıza gençlerimize bu sporu sevdirmek adına Çanakkale genelindeki Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Beden Eğitimi öğretmenlerine yönelik Çocuk Atletizmine yönelik seminer programı düzenlenecek. Yine Türkiye’nin İsmail Akçay, Mehmet Terzi gibi efsaneleşmiş atletizm yıldızları ilimize gelerek halkımızla buluşacak. Etkinlikler kapsamında ayrıca kordon boyunda atletizm akrobasi hareketleri ile birlikte dans gösterileri de yapılacak” dedi.

“ MARATON BU YIL MORTO KOYUNDA BAŞLAYIP MORTO KOYUNDA SONA ERECEK”

Bu yılki maraton etkinliğindeki parkurun geçtiğimiz yıla göre değiştiğini de belirten Armağan Aydeğer, “Bu yılki maraton parkurumuz Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Morto Koyu’nda başlayıp Morto Koyu’nda sona erecek. Geçtiğimiz yıl farklı noktalardan başlangıçlar yapılıyordu. Bu da bazı sıkıntılara sebep oluyordu. Bu sıkıntıları sona erdirmek için böyle bir karar aldık. Bu yılki etkinlik bizim için çok önemli. Bu ikinci yılki etkinliği en iyi şekilde tamamlamamız halinde artık bu maraton uluslar arası bir kimliğe bürünecek. Bu maratonumuzun ana sloganını “Barış İçin Koşuyorum” koymuştuk. Dünyamız bu kadar kirli bir savaş oyunu altında ezilirken, birçok alçak terör saldırıları ile karşı karşıyayken, bugün barışın ne kadar kıymetli olduğunu bir kere daha iyi anlıyoruz. Bunu millet olarak da bir kere daha çok iyi hissettik. Dolayısı ile bu organizasyonumuz ile birlikte etkinliğe katılanlar hem ulusal, hem de dünya kamuoyuna “Barış İçin Koşuyorum” diyerek bunu dile getirmiş olacaklar. Tarihi Gelibolu Yarımadası 101 yıl önce 18 milletin çarpıştığı birçok şehit verdiğimiz, karşı taraftan da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği dünyanın en kanlı savaşlarının yaşandığı alanlardan bir tanesi. Diğer taraftan yine aynı alan bu savaştan barışın çıkarıldığı bir coğrafya. İşte biz bu değeri bütün dünyaya paylaşmak istiyoruz. Bu çerçevede en büyük arzumuz Gelibolu Maratonu’nun dünyada en önemli tematik maratonları arasında yer almasını sağlamak” şeklinde konuştu.

Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ da yaptığı konuşmada bu tür organizasyonların şehrin turizmine büyük katkı sağladığını belirterek, “Valilik olarak bu yılda yine bu organizasyona desteğimiz sürecek” dedi.

Toplantıda ayrıca GTP Turizm A.Ş ortaklarından Ahmet Çelik, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Atletizm Federasyonu Genel Koordinatörü Hanifi Aslan da birer konuşma yaptılar. Toplantının ardından 2. Gelibolu Turkcell Maratoru ile ilgili bir sunum yapıldı.

Öte yandan Maraton, Yarı Maraton, 10 Km Koşu ve Halk Koşusu’na katılmak isteyenler https://www.gelibolumaratonu.com/tr/basvuru web adresinden online olarak kayıtlarını yaptırabilecekler.

(ÖZEL HABER: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Aktif Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

2.382 kez okundu