YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Çanakkale’de Zafer Haftası Etkinlikleri Başladı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yıl dönümü kutlamaları ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nü içeren “Zafer Haftası” etkinlikleri Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

12 Mart 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, askerler, gaziler, şehit aileleri ve öğrencilerin katıldığı Çelenlik Kalesi’nde gerçekleştirilen tören Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ile başladı. İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesinin ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Orhan Tavlı, Çanakkala Zaferi’nin önemine dikkat çekerek, “Bugün zaferler dolu şanlı tarihimizin şerefli sayfalarından birini oluşturan büyük bir mücadelenin, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yıl dönümünü büyük bir heyecan, gurur ve coşkuyla kutlamanın ve aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anmanın manevi onurunu hep birlikte paylaşmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Çanakkale Zaferi  tarih boyunca bağımsızlık ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen Türk milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin şanlı destanıdır. Çanakkale Zaferi kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir. Aynı zamanda Çanakkale Zaferi, binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin kendi küllerinden yeniden doğuşunun sembolüdür. mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek, bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanlarına ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, Çanakkale'de dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Çanakkale, Türk milleti olarak vatanımıza, hürriyetimize, bizi biz kılan mukaddes değerlere bağlılığımızın timsalidir. vatanın, milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan yüzbinlerce kahraman, Çanakkale Geçilmez sözünü tarihe nakşetmişlerdir. Kardeşliğin, dayanışmanın, birliğin ve beraberliğin en çarpıcı örneklerinin yaşandığı savaş meydanında, imanımız, inancımız, fedakarlığımız ve bin yıllık medeniyet değerlerimiz milletimizi zafere taşımıştır” dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın konuşmasının ardından halk oyunları ve mehter gösterisi gerçekleştirildi.

KUTSAL EMANETLER TÖRENLE YOLA ÇIKTI

Çimenlik Kalesi’ndeki törenin ardından protokol üyeleri ve katılımcılar, Çanakkale Valiliği önüne kadar “Halk Yürüyüşü”nü gerçekleştirdi. Valilik önünde düzenlenen törende ise şehitler diyarı Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler, Vali Orhan Tavlı tarafından bu yıl Ankara'ya götürecek olan atletler Emre Derya ve Nihan Akaman’a teslim edildi. Ardından atletler, kutsal emanetleri Ankara'ya götürmek üzere “Zafer Koşusu”na başladı.

Kutsal emanetler sırasıyla Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Ankara illerinin sınırlarından geçirilerek, 18 Mart 2020 Çarşamba günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edilecek.

(HABER : Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

4.204 kez okundu